Тарас Шевченко

Шевченко як явище велике й вічне – невичерпний і нескінченний. Волею історії він ототожнений з Україною і разом з буттям рідної держави продовжується нею, вбираючи в себе нові дні й новий досвід народу, відгукуючись на нові болі та думи, стаючи до нових скрижалей долі. Він росте й розвивається в часі, в історії, і нам ще йти і йти до його осягнення. Ми на вічному шляху до Шевченка.
Іван Дзюба
Осягнення і переосмислення багатогранної творчої спадщини Кобзаря є шляхом усвідомлення самих себе, своєї національної і культурно-історичної ідентичності.
Значна роль у цьому процесі належить архівам, як скарбницям документальної спадщини. В їхньому ряду – Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г. С. Пшеничного – найбільший національний осередок зберігання та використання аудіовізуальних документальних ресурсів, у тому числі пов’язаних із постаттю видатного митця.
Напередодні ювілею Тараса Шевченка ми розпочинаємо реалізацію спеціального проекту, який буде висвітлювати заходи, що відбуватимуться в архіві впродовж 2013–2014 рр. у межах святкування видатної події в культурному житті України. Особливе значення у цьому проекті матиме розміщення на сайті архіву електронного ресурсу “Шевченкіана аудіовізуальна”, орієнтованого на задоволення потреб широкого кола користувачів.
До дня народження Т. Г. Шевченка
добірка аудіозаписів поетичних творів Кобзаря
«Мені здається».
Читає Володимир Сокирко
(1957 р., од. обл. М-3982)
«Плач Ярославни».
Читає Наталія Ужвій
(1958 р., од. обл. М-5068)
«Холодний яр».
Читає Олександр Гай
(1960 р., од. обл. М-6748)
ІНФОРМУЄМО ГРОМАДСЬКІСТЬ
Про наявність у фондах ретроспективної інформації
про Шевченківський національний заповідник "Тарасова гора" (м. Канів)
У фондах Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного зберігається понад 30 фотодокументів та 13 кінодокументів з історії Державного музею Т. Г. Шевченка, що входить до складу Шевченківського національного заповідника (м. Канів Черкаської області).
Фотодокументи (1930-1988) – це, насамперед, зображення експозицій, відвідувачів, види будівлі музею та внутрішній вигляд залів, урочисті заходи, зустрічі з діячами культури тощо. З невеликої кількості фотодокументів цікавими є світлини, що відображають церемонію дарування музею народним художником СРСР С. Коненковим скульптурної композиції “Тарас Шевченко на засланні”.
Кінодокументи (1944-1992) представлені сюжетами з кінофільмів (“Земля, яку сходив Тарас” (1964 р., 7 ч.), “І мене в сім’ї великій…” (1986 р., 3 ч.), “Гори мої високії… (Шевченків обрій)” (1992 р., 3 ч.) та кіножурналів, а також окремими кіносюжетами. На особливу увагу заслуговує кіносюжет 1944 року про перетворення окупантами музею на трудовий табір. Показано будинок музею, обнесений колючим дротом, розбиті скульптури, розкидані рукописи й цінні книги тощо.
В рубриці “Документальні виставки” представлено он-лайнову виставку фотодокументів до 150-річчя від дня смерті Т. Г. Шевченка.
Крім того, в рубриці “Публікації” Ви зможете ознайомитись з тематичним оглядом фотодокументів до 148 річниці перепоховання Т. Г. Шевченка.
Звернувшись до архіву, Ви матимете змогу замовити копії документів для використання їх в оновленні експозиції музею, організації документальних виставок, творчих зустрічей, вечорів пам’яті, теле– і радіопередач, ілюстрування публікацій тощо.
Відзначення річниць перепоховання праху великого Кобзаря стало національною традицією. У травні 1861 року відбулася «остання подорож» поета Україною, вкінці якої на Чернечій горі поблизу м. Канева він знайшов свій вічний спочинок. До цієї події публікується добірка фотодокументів з фондів Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. С. Пшеничного. Репрезентовані світлини дозволяють побачити, як з плином часу змінилося місце поховання Кобзаря.

в м. Києві. 7 травня 1861 р.
од. обл.0-055475

поблизу м. Канева. Київської губернії. 1861 р.
од. обл.2-045136

поблизу м. Канева. Київської губернії. 1893 р.
од. обл.0-162004

під час відвідання могили Т. Г. Шевченка. 1939 р.
од. обл.0-016259

після звільнення м. Канева від нацистів.
Київська область. 1943 р. од. обл.0-144450

присвячений відзначенню пам’яті поета
у 87-мі роковини перепоховання його праху з Петербурга в Україну.
Київська область. 20 червня 1948 р
од. обл. 0-057465