Про Інтернет-проект

Пропонований Інтернет-проект приурочений річниці перемоги над нацизмом у Європі та завершення Другої світової війни, жертвами якої за різними підрахунками стали близько 10 млн українців.

Мета Проекту – нагадати громадськості про події Другої світової війни в Україні, показати її трагічні та героїчні сторінки, вшанувати пам’ять загиблих, відзначити величезний внесок українського народу в боротьбу з нацизмом.

Цим Проектом архів прагне долучитися до поширення знань у суспільстві про наймасштабнішу війну в історії людства завдяки оприлюдненню аудіовізуальних документів. Звернення до архівних джерел дозволить сформувати більш об’єктивне бачення минулого й таким чином допоможе краще розуміти сьогодення.

Фотодокументи

Архівна колекція налічує більше шести тисяч фотодокументів періоду Другої світової війни, у літопис якої більше 200 фотокореспондентів кожним кадром вписували безсмертні рядки. Фотодокументи згаданого періоду містять цінну, часом єдину унікальну інформацію про важливі історичні події, висвітлюють різні аспекти життя країни в умовах воєнного часу. Так, світлини відтворюють початок Великої Вітчизняної війни, зокрема, оборону Києва, Одеси, Керчі, Севастополя, відступ радянських військ, евакуацію населення, перебазування виробничих підприємств, колгоспного майна. Значна кількість архівних фото зафіксували життя за часів окупації, Голокост та місця масового знищення людей. Частина світлин відображають звільнення Донецька, Краматорська, Полтави та інших міст і сіл. Низка фотографій дають уявлення про форсування Дніпра, боїв за Фастів, Коростень, Житомир, наступальні операції на території Західної України і в Криму. Фотодокументи також висвітлюють бойову, диверсійну, розвідувальну діяльність і дислокацію партизанських формувань, зокрема партизанських з’єднань під командуванням С. Ковпака, О. Сабурова, В. Бегми, А. Федорова. Окрасою архівної колекції є світлини з особових архівів колишніх керівників партизанських з’єднань П. Вершигори і М. Наумова.

Представлені також фото, присвячені звільненню країн Центральної та Східної Європи та відродженню життя на звільнених від нацистів територіях. Зокрема, події на території Румунії, Польщі й Угорщини відображено в світлинах з колекцій колишніх фронтових кореспондентів П. Бернштейна і В. Юдіна.

У 2004 році фонди поповнились фотоархівом Олександра Дмитрієва – військового фотокореспондента газети 6-ї армії, а пізніше 16-ї повітряної армії, в складі якої він дійшов до Берліна. Це – унікальні фотодокументи: Сталінградська і Курська битвиі, бойовий шлях 16-ї повітряної армії на території Білорусії, Польщі та Німеччини, останні дні війни на вулицях Берліна. Більше 100 фотознімків відтворюють день підписання Акта про беззастережну капітуляцію збройних сил Німеччини в Карлсхорсті.

Кінодокументи

Безцінний фонд ретроспективної інформації про війну складають архівні кінодокументи.

Разом з частинами Червоної армії пройшли нелегкими фронтовими дорогами кінооператори-документалісти. «Солдатами з двома автоматами» називали фронтових кінооператорів, тих, хто поруч з бійцями був на передовій, у самому пеклі війни. За підрахунками самих фронтових кінооператорів, в роки війни були відзнято на всіх її фронтах 3,5 млн метрів плівки. За цими цифрами – дні і ночі війни, оборона, наступ, передній край, партизанський тил, залишені й знову взяті міста, звільнені столиці Європи та важкі фронтові дороги. Другу світову війну знімали 257 фронтових кінооператорів, із них кожен шостий загинув.

Воєнний кінолітопис складається з кіножурналів, документальних фільмів, окремих сюжетів виробництва вітчизняних кіностудій, зокрема Української студії хронікально-документальних фільмів і Центральної студії кінохроніки. Кіноперіодика “Радянська Україна”, “За Радянську Україну”, “Союзкиножурнал” подає інформацію з фронтів, висвітлює роботу тилу, розповідає про відновлення життя у визволених від нацистів регіонах. Іншим джерелом оперативної інформації є спецвипуски, присвячені окремим подіям чи особам. Значну групу документів становлять кінофільми, основою яких є кінохроніка, відзнята фронтовими операторами: “День войны” (1942), “Черноморцы” (1942), кінострічки О. Довженка “Битва за нашу Радянську Україну” (1943) і “Перемога на Правобережній Україні та вигнання німецьких загарбників за межі українських радянських земель” (1945). У кінофільмі “Суд идет” (1943) ідеться про судовий процес військового трибуналу 4-го Українського фронту у справі про злочини окупаційної влади у Харкові та Харківській області. Кінофільми “Крымская конференция” (1945) і “Берлинская конференция” (1945) зафіксували зустрічі керівників союзних держав, присвячені питанням повоєнного облаштування світу. Окремим масивом джерел є кінодокументи “трофейної кінохроніки”, розсекречені у 1998 р. Документи були передані в архів у 1943–1947 рр. обласними конторами Головкінопрокату. До складу “трофейної кінохроніки” входить кінопродукція виробництва німецьких кіностудій ЦФО, УФА і Румунської державної кіностудії, що демонструвалася на окупованій території України впродовж 1941–1943 рр.

Детальну інформацію про кінодокументи містить он-лайнова версія анотованого каталогу кінодокументів «Україна і Друга світова війна 1939 – 1945 рр.»

Кінофільм «Подвиг»
(1975, Київнаукфільм, режисер Ф. М. Соболєв)

Початковий етап радянсько-німецької війни

Звільнення території України від нацистів

Звільнення території України від нацистів

Відеоролик до Дня партизанської слави

Фрагмент з кінофільму
"Великая Отечественная. Союзники"

Фонодокументи

Звуковий літопис Великої Вітчизняної війни

Важливе значення для вивчення історії Великої Вітчизняної війни мають фонодокументи. Фонозаписи зазначеної тематики, які зберігаються у Центральному державному кінофотофоноархіві України ім. Г. С. Пшеничног (далі – ЦДКФФА України) слід розглядати, як самостійний джерельний комплекс. Він включає у себе різножанрові (офіційні зведення, виступи, бесіди, репортажі, композиції, збірники тощо) фонозаписи, створені у різний час на різних носіях (магнітна плівка, грамплатівки, аудіокасети). Серед документів ЦДКФФА України зберігаються офіційні зведення Радянського інформбюро, звернення партійних та державних діячів СРСР, провідних науковців, літераторів, діячів культури та мистецтва, а саме: Й. В. Сталіна, В. М. Молотова, Д. З. Мануїльського, М. Н. Бурденка, В. Л. Василевської, В. В. Вишневського, П. М. Воронька, Б. М. Полевого, О. М. Толстого. Зафіксовано виступи С. О. Андрющенка, В. С. Гризодубової, А. І. Єременка, Г. К. Жукова, І. С. Конєва, В. О. Судця, Т. Х. Уманського, І. І. Федюнинського, С. М. Штеменка та ін.
У великій кількості в архівних фондах зберігаються спогади учасників війни, зокрема, першої жінки-штурмана Чорноморського флоту СРСР Т. Ф. Алексєєвої, одного із солдатів, які встановили Прапор Перемоги над німецьким Рейхстагом, М. В. Кантарії, розвідниці М. М. Бобирьової, льотчика-винищувача І. І. Бабака, снайпера Л. М. Павличенко; радіорозповіді учасників і організаторів партизанського руху в Україні: С. А. Ковпака, О. Ф. Федорова, С. Ф. Маликова, І. Ф. Деснюка, Н. М. Кисельової, В. А. Бегми. Серед фонозаписів спогадів воєначальників, командувачів фронтів та армій зустрічаються розповіді і рядових бійців – учасників оборони Севастополя, Сталінградської битви, боїв за Дніпро, Правобережну Україну, Корсунь-Шевченківської битви, взяття міста-фортеці Кенігсберга, Берліну, штурму Рейхстагу. Окрему групу фонодокументів складають цикли радіопередач “Біля легендарного вогнища”, “Поштова скринька на Канаду”, тематичні радіопередачі “Від Путивля до Карпат”, “Визволителям Києва”, “Вони визволяли Україну”, “З пам’яті воєнних літ”, “Доля ковпаківців”, “Укррадіо в роки Великої Вітчизняної війни”, “У ті суворі роки”, передачі про П. М. Буйка, І. П. Вітковського, С. С. Воркова, А. П. Гайдара, Є. М. Завалій, М. І. Кузнецова, Б. Ф. Калача, Д. М. Карбишева, Р. С. Руднєва та ін.
Значний інтерес становлять радіофільми, документальні фонозбірники до річниць Перемоги, фонохрестоматії, хронікально-документальні і документально-художні композиції, у підготовці яких брали участь ветерани війни та провідні артисти СРСР. Серед них – фонохрестоматія “Великая Отечественная война 1941–1945 гг.”, збірники “Велика Вітчизняна війна 1941–1945 рр. – документи і спогади”, радіокомпозиції “Вставай, страна огромная!”, “Уходили в поход партизаны”, “Подвиг радянського воїна”, радіофільми “Шлях до Перемоги”, “Великая Отечественная, день за днем”.
Окремо можна виділити репортажі заходів із відзначення знаменних дат та вшанування пам’яті полеглих у роки війни, зустрічей з ветеранами, зустрічей учасників війни на місцях колишніх боїв. І в змістовному, і в емоційному плані цікавими є фонозаписи зльоту партизанів з нагоди 25-річчя Карпатського рейду (серпень 1968 р.), зустрічей учасників битви за Дніпро (1971 р.), бесід з ветеранами про бойові дії Червоної армії у 1941–1945 рр. Представлений перелік репрезентує незначну частину накопиченого масиву фонодокументів воєнної тематики, що зберігаються у фондах ЦДКФФА України.

Перелік фонодокументів періоду Великої Вітчизняної війни.
play_circle_filled
pause_circle_filled
початок Великої Вітчизнянлї війни 22 червня 1941р
volume_down
volume_up
volume_off

– урядове повідомлення про початок Великої Вітчизнянлї війни
22 червня 1941 р.
– фрагмент з промови В. М. Молотова про напад Німеччини на Радянський Союз
22 червня 1941р.

play_circle_filled
pause_circle_filled
до Дня Перемоги
volume_down
volume_up
volume_off

– повідомлення про взяття Берліну
2 травня 1945 р.
– повідомлення про підписання
Акта про беззастережну
капітуляцію збройних сил Німеччини
8 травня 1945 р.

play_circle_filled
pause_circle_filled
до дня визволення Києва
volume_down
volume_up
volume_off


– фрагмент виступу
командувача І-го Українського фронту,
генерала армії М. Ф. Ватутіна
на мітингу у звільненому Києві
27 листопада 1943 р.

play_circle_filled
pause_circle_filled
«Случайный вальс» од. обл. 7641, од. зб. Г-2518
volume_down
volume_up
volume_off

«Случайный вальс»
(муз. М. Г. Фрадкіна,
сл. Є. А. Долматовського),
пісня у виконанні Л. О. Утьосова
у супроводі джаз-оркестру,
1929–1946 рр.,
(од. обл. 7641, од. зб. Г-2518)

play_circle_filled
pause_circle_filled
«Соловьи»_од._обл._16346,_од._зб._Г-2405
volume_down
volume_up
volume_off

«Соловьи»
(муз. В. П. Соловйова-Сєдого,
сл. О. І. Фатьянова),
пісня у виконанні Є. М. Бєляєва
у супроводі Ансамблю пісні і танцю
Радянської Армії,
(од. обл. 16346, од. зб. Г-2405)

play_circle_filled
pause_circle_filled
"«Давай закурим»од. обл. 4830, од. зб. Г-1875"
volume_down
volume_up
volume_off

«Давай закурим»
(муз. М. Є. Табачникова,
сл. І. Л. Френкеля),
пісня у виконанні К. І. Шульженко
у супроводі джаз-оркестру,
1940-і рр.,
(од. обл. 4830, од. зб. Г-1875)

play_circle_filled
pause_circle_filled
«В землянке» од. обл. 6809, од. зб. Г-2404
volume_down
volume_up
volume_off


«В землянке»
(муз. К. Я. Лістова, сл. О. О. Суркова),
пісня у виконанні В. К. Трошина
у супроводі інструментального ансамблю,
(од. обл. 6809, од. зб. Г-2404)
.

play_circle_filled
pause_circle_filled
«Заветный_камень»_од._обл._35186,_од._зб._М-15545
volume_down
volume_up
volume_off

«Заветный камень»
(муз. Б. А. Мокроусова, сл. О. О. Жарова),
пісня у виконанні соліста Київського театру опери та балету
імені Т. Г. Шевченка В. М. Пивоварова
у супроводі Державної заслуженої капели бандуристів УРСР, 1986 р.,
(од. обл. 35186, од. зб. М-15545)