Головна Архів новин Інтерактивні публікації До Чемпіонату Європи з футболу 2012

До Чемпіонату Європи з футболу 2012

http://old-tsdkffa.archives.gov.ua/wp-content/uploads/2020/04/0-181121.jpg

Український футбол у фотодокументах ЦДКФФА України

Навесні 2012 р. в Україні відбудеться подія міжнародного значення – Чемпіонат Європи з футболу, яка природно підсилить інтерес до історії вітчизняного спорту. Та попри свою незаперечну популярність і важливість, тема українського футболу залишається маловивченою, основна інформація з історії цього виду спорту міститься у довідниках і періодичних виданнях. Актуальним у вивченні даної тематики є звернення до першоджерел, статус яких мають аудіовізуальні документи архівного зібрання ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного.
Подана добірка репрезентує частину обширної колекції фотодокументів, які охоплюють довоєнний період історії національного футболу. Відкриває добірку одна з найбільш ранніх світлин, на якій зображено збірну Києва після перемоги в одній із товариських ігор над командою Харкова у 1912 р. Наступні документи представляють перші команди Києва, Харкова, Одеси, Миколаєва, Дніпропетровська (тоді Катеринослава), Донецька (Юзівки, а потім Сталіно) початку ХХ ст. Причому наявні в архівних фондах фотографії переконливо підтверджують футбольну першість Харкова у період від 1917 р. до 1934 р., після чого центр розвитку спорту перемістився до Києва.
Джерела фіксують організаційний період радянського футболу, утворення і становлення перших клубів. Тому безперечну перевагу, серед представлених, мають документи, що висвітлюють становлення головної команди країни – київського “Динамо”.
Значна кількість фотографій присвячена міжнародним зв’язкам. У них йдеться, передусім, про численні зустрічі команд міста Харкова, товариств “Динамо” та “Локомотив” з командами Німеччини (1932 р.), збірними Грузії (1932 р.), Туреччини (1932 р., 1934 р., 1936 р.), Іспанії (1937 р.), Данії (1941 р.), командою болгарського спортивного клуба “Славія” (1940 р.).
Цінність даних джерел також зумовлена винятковою фактографічністю, відображенням широкого контексту інтертекстуальних зв’язків, значною кількістю представлених фрагментів соціокультурних реалій. Зокрема, світлини містять цінні невербальні свідчення, які фіксують деталі одягу, елементи місцевості, пози, вирази облич, фізіогномічні особливості гравців, тренерів, уболівальників і відображають виняткову динамічність й емоційну наснаженість гри.
Світлини, подані у добірці, містять інформацію про події футбольного життя міст республіки; участь збірних та місцевих команд у чемпіонатах та розіграшах Кубків СРСР, УРСР; міжнародні й міжміські зустрічі тощо, і стануть у нагоді всім поціновувачам даного виду спорту.

Share: