Від 1 жовтня 1975 р. у всьому світі відзначається Міжнародний день музики, встановлений з ініціативи Міжнародної музичної ради при ЮНЕСКО.
Метою Дня музики ЮНЕСКО проголошує розповсюдження музичного мистецтва у всіх прошарках суспільства, реалізацію ідеалів миру і дружби між народами, розвиток культур, обмін досвідом і вияв поваги до естетичних цінностей.
Музика стала невід’ємною частиною людського буття. Століття за століттям людство пише свою історію звуками музики. Піфагор пов’язував музичну гармонію з гармонією всесвіту, а Аристотель вважав, що музика здатна впливати на етичну сферу людської особистості.
Фонотека ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного налічує понад 70 тисяч одиниць обліку аудіальних документів, що містять музичні твори різних видів, напрямків, жанрів і становлять надбання вітчизняної і світової музичної культури. Архівне зібрання дозволяє ознайомитися з творчістю композиторів-класиків і наших сучасників, почути той чи інший твір у виконанні різних митців і колективів у різний час.
Особливе місце у жанровій палітрі музичного мистецтва належить симфонічній музиці. В Україні одним із перших симфонічних творів вважається «Концертна симфонія» Дмитра Бортнянського. У ХІХ ст. жанри симфонічної музики представлені у творчості Миколи Лисенка, Михайла Вербицького, Михайла Калачевського, Володимира Сокальського. У ХХ ст. інструментальну музику для симфонічного оркестру: симфонії, симфонічні сюїти, симфонічні поеми, симфонічні фантазії, симфонічні увертюри, концерти, симфонієти, оркестрові серенади, симфонічні картини писали Левко Ревуцький, Борис Лятошинський, Рейнгольд Глієр, Костянтин Данькевич, Станіслав Людкевич, Дмитро Клебанов, Андрій Штогаренко, Георгій Майборода, Віталій Губаренко, Левко Колодуб, Євген Станкович, Іван Карабиць, Микола Дремлюга, Климентій Домінчен, Валентин Сильвестров, Мирослав Скорик та ін.
У архівному зібранні ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного міститься понад півтори тисячі аудіодокументів із записами симфонічних творів.
Надзвичайно цікавою є симфонічна музика на літературні теми й сюжети. Образи, які хвилюють, зачаровують, зворушують, наснажують нас у слові, набувають нових відтінків і барв у звуках музики. Така дивовижна трансформація розширює межі нашого пізнання світу, раціо і емоціо, сприяє усвідомленню мистецтва як диференційованої цілісності, що складається з різних, але взаємопов’язаних і споріднених видів.
Пропонуємо увазі відвідувачів сайту добірку симфонічної музики українських композиторів на літературні теми й сюжети.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. М-5107, од. зб. 2387
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 19030, од. зб. М-7630
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 19020, од. зб. М-7628
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. М-16284, од. зб. 5734
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. М-14380, од. зб. 5350
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 19912, од. зб. М-8741
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 3925, од. зб. Г-1606
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 37329, од. зб. М-16422
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 37306, од. зб. М-16414
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 2351, од. зб. КД-432