TsDKFFA logo

Центральний державний кінофотофоноархів України
імені Г. С. Пшеничного

 Головна  |  Про архів  |  Контакти |  Вакансії  |  Анонси | Мапа сайту 

Чорнобиль – трагедія і подвиг

     Тридцять років відділяють нас від однієї з найстрашніших екологічних катастроф ХХ століття на території Європи та найбільшої в історії світової атомної енергетики – аварії на четвертому енергоблоці Чорнобильської АЕС імені В. І. Леніна, що сталась 26 квітня 1986 р. Тридцять років тому в наше життя увійшло слово з гірким присмаком великої і нечуваної біди – «Чорнобиль». Тепер це слово знає весь світ... Чорнобиль – це трагедія, це – подвиг і безсилля, це – пам’ять і наш нестерпний біль.

     В результаті некерованої термоядерної реакції відбувся тепловий вибух, що повністю зруйнував реакторне відділення 4-го енергоблоку найпотужнішої в СРСР атомної електростанції. Все, що сталося в квітневу ніч у далекому куточку українського Полісся, відразу ж виплеснулось за межі однієї країни, набуло глобального характеру. Аварія, що замовчувалася кілька днів, перекреслила безліч життів і коштувала величезних втрат, в зоні ураження радіацією виявилися більше двох мільйонів осіб, але найвищі дози опромінення отримали ті, хто допомагав подолати її наслідки. Кожен прожитий рік віддаляє нас від трагічної дати. Але ми не можемо, не маємо права і ніколи не повинні забувати про тих, хто ціною власного життя приборкав катастрофу.

     Численна за кількістю колекція фотодокументів чорнобильської тематики, що зберігаються в Центральному державному кінофотофоноархіві України ім. Г. С. Пшеничного, висвітлює різні аспекти: спорудження та роботу станції, події під час аварії та ліквідації її наслідків, зокрема будівництво укриття над 4-м енергоблоком, евакуацію населення, дезінфекцію забрудненої території, роботу медиків, дозиметристів, працівників патрульно-постової служби тощо. Частина світлин присвячена темі самоселів і переселенців із уражених радіацією територій, а також вшануванню пам’яті ліквідаторів та жертв катастрофи.

     Аварія на Чорнобильській АЕС – очікуваний урок, який нічому не навчив людство: такий висновок змушує зробити пожежа, що сталась у 1991 році на другому енергоблоці Чорнобильської АЕС та аварія на японській АЕС «Фукусіма-1» у березні 2011 року. Фотодокументи з пропонованої добірки не лише свідчать і нагадують про Чорнобильську катастрофу та її жахливі наслідки, але й допомагають усвідомити багатовимірність цієї трагедії й реальну загрозу можливої загибелі всієї людської цивілізації. Одна із головних вимог Чорнобиля – не забувати тяжких сторінок минулого, робити належні висновки, іти далі зваженим, осмисленим шляхом, а також пам’ятати про єдність і взаємопов’язаність сучасного світу та про відповідальність кожної держави і кожної людини за те, щоб цей світ був безпечним і благополучним. Зоробити його таким людству під силу, адже це – наш обов’язок перед героями та жертвами Чорнобиля.


1. Дезактивація з повітря території 4-го енергоблоку Чорнобильської АЕС ім. В. І. Леніна. м. Прип’ять Чорнобильського району Київської обл., 17 вересня 1986 р.
ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного, од. обл. 0-241760
2. Дозиметричний пост перед в’їздом у м. Київ. Київська область,13 – 14 травня 1986 р.
ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного, од. обл. 0-170278
3. Оперативне засідання будівельників – учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ім. В. І. Леніна на території 4-го енергоблоку. м. Прип’ять Чорнобильського району Київської обл., 17 вересня 1986 р.
ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного, од. обл. 0-241819
4. Зруйнований під час аварії реактор 4-го енергоблоку на Чорнобильській АЕС ім. В. І. Леніна. Чорнобильський район Київської обл., 17 вересня 1986 р.
ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного, од. обл. 0-241818
5. Монтаж металоконструкцій перекриття та бетонування захисної стіни 4-го енергоблоку Чорнобильської АЕС ім. В. І. Леніна. м. Прип’ять Чорнобильського району Київської обл., жовтень 1986 р.
ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного, од. обл. 0-211130
6. Група ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС ім. В. І. Леніна. м. Прип’ять Київської обл., 1986 р.
ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного, од. обл. П-10468
7. Жителі смт Народичі Житомирської області, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ім. В. І. Леніна, відправляються на відпочинок до Чехословаччини. 1986 – 1990 рр.
ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного, од. обл. 0-211232
8. Будинки для переселенців з 30-кілометрової зони відчуження Чорнобильської АЕС ім. В. І. Леніна в с. Тернопільському Макарівського району Київської області. 2 серпня 1986 р.
ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного, од. обл. 0-216992
9. Родина Шпаковичів – останніх жителів с. Мар’янівки Народицького району Житомирської області, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС ім. В. І. Леніна, назавжди залишають рідні місця. Липень 1990 р.
ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного, од. обл. 0-242043
10. Вшанування пам’яті ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС. Київ. 26 квітня 1996 р.
ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного, од. обл. 2-162139
11. Дорожні інформаційні покажчики при в’їзді до м. Прип’яті, що входить до зони відчуження Чорнобильської АЕС. Київська область, квітень 1997 р.
ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного, од. обл. 0-242332
12. Пам’ятник Жертвам Чорнобильської катастрофи в Святошинському районі м. Києва. 26 квітня 2003 р.
ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного, од. обл. 0-242436