TsDKFFA logo

Центральний державний кінофотофоноархів України
імені Г. С. Пшеничного

 Головна  |  Про архів  |  Контакти |  Вакансії  |  Анонси | Мапа сайту 

Великий король маленького епізоду
(До 75-річчя від дня народження Б. М. Брондукова)

1 березня 2013 року виповнюється 75 років від дня народження видатного українського актора, народного артиста УРСР (1988 р.) Борислава Миколайовича Брондукова.

Народився митець у с. Городещина Поліського району Київської області. По закінченню Київського гірничо-будівельного технікуму працював прорабом на будівництві, майстром на заводі "Арсенал" і активно грав у виставах самодіяльного заводського театру. В 1961 – 1965 рр. навчався на кінофакультеті Київського державного театрального інституту імені І. К. Карпенка-Карого (творча майстерня народного артиста УРСР В. І. Івченка). З 1965 р. Б. Брондуков – актор Київської кіностудії художніх фільмів імені Олександра Довженка.

У творчому доробку майстра близько 130 кінострічок. Вперше Борислав Брондуков з’явився на знімальному майданчику 1962 року, коли ще був студентом театрального, у фільмі С. Параджанова "Квітка на камені". А вже в 1968 став Лауреатом VI Всесоюзного кінофестивалю (Ленінград) в номінації "Краща чоловіча роль" (за роль злодія у фільмі Л. Осики "Камінний хрест"), у 1981 році за роль Михайла Степчака у фільмі Г. Глаголєва "Гостра розмова" актор отримав диплом XIX Всесоюзного кінофестивалю (Вільнюс). Борислав Миколайович Брондуков у 1995 році став першим лауреатом Державної премії України імені Олександра Довженка, яка присуджується за видатний внесок у розвиток українського кіномистецтва.

Б. Брондукову довелося працювати з такими відомими режисерами як Л. Осика, І. Миколайчук, М. Мащенко, Г. Данелія, Е. Рязанов, Е. Лотяну, І. Масленников, Ю. Кара, А. Сурикова та ін. Головних ролей, на зразок Паші Дьожкіна ("На вас чекає громадянка Никанорова"), Михайла Степчака ("Гостра розмова"), інспектора Лестрейда ("Пригоди Шерлока Холмса та доктора Ватсона"), сільського міліціонера Грищенка ("Зелений фургон"), у творчій долі митця було небагато, але кожна його маленька, епізодична роль ставала знаковою, яскравою і помітною – чи то п’яничка Федул із "Афоні", чи Денлі-Забіяка з "Людини із бульвару Капуцинів", жених із "Гаража", старшина батареї Цигичко з "Батальйони просять вогню", перехожий самбіст з "Осіннього марафону", директор бази з "Спортлото-82" і багато-багато інших. Його називали королем епізоду, а сам Борислав Миколайович не раз повторював: "Дайте мені хороший епізод, і я з нього зроблю цукерку!". Образи, створені Б. Брондуковим, гострохарактерні, колоритні і надзвичайно достовірні. Його герої миттєво ставали народними улюбленцями, "своїми". Репліки брондуковських персонажів повторювалися й цитувалися як крилаті вислови. Підпадаючи під магію великого майстра, глядач забував скільки слів у його героя й скільки часу він перебуває в кадрі.

Востаннє Б. Брондуков з’явився на екрані в 2002 році в документальному фільмі "Вічний хрест" з однойменного кінотриптиха Юрія Терещенка.

Творчості актора присвячено документальні фільми: "Небилиці про Борислава" (1998 р.), автор сценарію – Сергій Тримбач та "Борислав Брондуков. Прибуття поїзда" (2002 р.), режисер – Анатолій Борсюк.

У фондах Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. С. Пшеничного зберігається невелика, але цікава колекція світлин, які відтворюють незабутній образ Борислава Миколайовича Брондукова й висвітлюють творчий шлях улюбленого актора.


1. Б. М. Брондуков (Злодій) у фільмі "Камінний хрест" (режисер Л. М. Осика, Київська кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка). 1968 р.
од. обл. 0-231371
2. Українські актори Б. М. Брондуков (у ролі Миколи ІІ) (зліва) та А. В. Федоринський (праворуч) під час зйомок фільму "Родина Коцюбинських" (режисер Т. В. Левчук, Київська кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка). 1970 р.
од. обл. 0-236839
3. Б. М. Брондуков (зліва) – український актор, народний артист УРСР на знімальному майданчику. 1970-ті рр.
од. обл. 0-236838
4. Народний артист УРСР Б. М.  Брондуков (у ролі Явтушка Голого) з дружиною, актрисою К. П. Брондуковою на зйомках фільму "Вавілон ХХ" (режисер І. В. Миколайчук, Київська кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка). 1979 р.
од. обл. 2-161023
5. Б. М. Брондуков – український актор, народний артист УРСР. 1980-ті рр.
од. обл. 0-236835
6. Б. М. Брондуков – український актор, народний артист УРСР під час зйомок. 1980-ті рр.
од. обл. 0-236836
7. Б. М. Брондуков – український актор, народний артист УРСР під час зйомок. 1980 – 1990-ті рр.
од. обл. 0-236837