gov.ua Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного
 Головна  |  Про архів  |  Контакти |  Вакансії  |  Анонси | Мапа сайту 

28.06.2021

Документальна виставка «Творці Конституції незалежної України (до 25-ї річниці прийняття Основного Закону України)»

28 червня відзначається 25-та річниця прийняття Конституції України. Саме у цей день 1996 року Верховна Рада України, висловлюючи суверенну волю громадян нашої держави і спираючись на багатовікову історію українського державотворення та світовий досвід, прийняла Конституцію України. Новий Основний Закон став міцною, реальною основою розбудови нашої незалежності, становлення демократії, правопорядку й законності.

Цей нормативний акт відбивав, з одного боку, особливості України як незалежної держави, з іншого – був орієнтований на передовий світовий досвіт і, перш за все, – на європейський досвід створення законодавчого акту. Конституція дала можливість нашій країні розвиватися та розбудовувати правову систему.

Відповідно до Плану виставкової діяльності Державної архівної служби України та державних архівів на 2021 рік Центральним державним кінофотофоноархівом України ім. Г. С. Пшеничного підготовлено он-лайнову виставку фотодокументів «Творці Конституції незалежної України (до 25-ї річниці прийняття Основного Закону України)».

Мета виставкового проєкту – ознайомити відвідувачів сайту з процесом підготовки діючої Конституції України та представити авторів цього важливого документу: як членів Конституційної комісії, робочої та узгоджувальної груп і народних депутатів України, так і громадськості, яка брала активну участь у суспільно-політичному житті країни того часу.

Виставка популяризує архівні документи, дає можливість зрозуміти, яким важким був для держави і суспільства процес створення власної Конституції та відображає найважливіші віхи становлення українського конституціоналізму, що триває і зараз.

Експозиція складається з 31 фотодокумента, хронологічно охоплює період з 11 липня 1990 р. по 12 липня 1996 р., а також доповнена тематичним відеороликом з відеодокументів із фондів архіву.

Відібрані для експонування фотодокументи зафіксували страйки шахтарів (1990 р.), гасла, що звучали під час мітингів демократичних сил на підтримку незалежності України (1993 р., 1995 р., 1996 р.), зустрічі депутатів із страйкуючими перед будинком Верховної Ради України (1990 р., 1996 р.), засідання Конституційної комісії, роботу депутатів у сесійній залі Верховної Ради України, зокрема, під час прийняття Конституції України, урочистий момент підписання Закону України «Про прийняття Конституції України і введення її в дію». Показано О. Мороза, Л. Кучму, І. Зайця, М. Сироту, С. Головатого, В. Яворівського, І. Юхновського, В. Чорновіла, С. Хмару, І. Драча та ін.

Авторський колектив: Тетяна Макарова, Ірина Закринична. Дизайн і технічне виконання проєкту – Ірина Закринична.