gov.ua Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного
 Головна  |  Про архів  |  Контакти |  Вакансії  |  Анонси | Мапа сайту 

26.04.2021

Час народжує героїв.  Місце подвигу - Чорнобиль

О 01:23:44 за київським часом сталася найбільша техногенна аварія в історії людства – з різницею у дві секунди відбулися два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС, у результаті яких сумарна радіація ізотопів, викинутих у повітря, склала 50 мільйонів кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж при вибуху бомби в Хіросімі в 1945 році. Пожежа тривала 10 днів і забрала життя 31 людини. Остаточно графіт реактору перестав горіти лише 10 травня. Реактор продовжував випромінювати радіацію ще 3 тижні, доки його не закидали сумішшю піску, свинцю, глини і бору.

Пожежники, які першими прибули на місце катастрофи, не мали ізолюючих протигазів. Їх просто не попередили про особливості ситуації. В результаті радіоактивні речовини потрапили в дихальні шляхи ліквідаторів. Однак саме пожежникам вдалось врятувати нас від справді серйозної катастрофи – сильного водневого вибуху, який міг стати наступним етапом трагедії.

Першою жертвою аварії став оператор циркулярних насосів Валерій Ходемчук, який загинув під уламками.

У перші години після аварії у рятувальників не було розуміння ситуації і активну зону реактора намагалися охолодити водою. Ці зусилля виявилися марними і привели до опромінення (в ряді випадків смертельного) багатьох людей. О 6-й ранку від опіків і перелому хребта в лікарні помер інженер-наладник Володимир Шашенок. Близько обіду до Москви літаком було відправлено першу групу з 28 вражених радіацією з числа пожежних і співробітників АЕС. Загалом від вибуху і при гасінні пожежі, що тривала близько 10 днів, загинула 31 людина і більше двох сотень було госпіталізовано.

Кількість людей, що брали участь у гасінні пожежі на ЧАЕС, становила 240 тис. Усі вони отримали високі дози радіації. Одразу після аварії майже 8,5 млн людей були опроміненими, близько 155 тис кв. км територій було забруднено, з них 52 тис кв. км – сільськогосподарські землі.

Сьогодні, через 35 років, ми хочемо згадати і подякувати ліквідаторам аварії, які першими зустрілися з незримим ворогом і врятували світ від трагедії.