gov.ua Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного
 Головна  |  Про архів  |  Контакти |  Вакансії  |  Анонси | Мапа сайту 

18.04.2021

Мар’ян Михайлович Крушельницький. 1939 р. м. Харків.

18 квітня відзначається день народження одного з найблискучіших українських митців ХХ ст., актора, режисера, театрального педагога Мар’яна Михайловича Крушельницького. Окремими сторінками у творчій долі актора постають знакові явища українського театрального та кіномистецтва. Його творчість внесла яскраві і неповторні барви у діяльність таких легендарних колективів, як об’єднання «Тернопільські театральні вечори», Новий львівський театр, театр товариства «Українська Бесіда», «Березіль», Харківський український драматичний театр ім. Т. Г. Шевченка, Київський український драматичний театр ім. Івана Франка. На Одеській кіностудії ВУФКУ 1926 р. він знявся в режисерському дебюті Олександра Довженка «Ягідка кохання», 1931 р. на «Україфільмі» – у першій звуковій стрічці Івана Кавалерідзе «Коліївщина». Випускник філософського факультету Карлового університету, учень і соратник Леся Курбаса, Мар’ян Крушельницький володів широким творчим діапазоном від ролей класичного українського репертуару до світової класики, від комедії до трагедії. Він міг втілитися, як у героїв І. Котляревського й М. Кропивницького, так і короля Ліра В. Шекспіра. Особливим блиском, протилежністю акторських іпостасей відзначалася гра М. Крушельницького у п’єсах М. Куліша, поставлених Лесем Курбасом. Харківський журналіст, фейлетоніст і член Художньої ради «Березолю» Остап Вишня так писав про гру актора: «коли Крушельницький на сцені і коли на нього направляють прожектори, то стикаються два снопи з проміння й утворюють на кону бунт із світла, із слів, із рухів, із найтонших світло-мовно-рухово-мімічних нюансів. <…> Промінь прожектора зупиняється на М. Крушельницькому, і незрозуміло, хто кого освітлює, чи то прожектор Крушельницького, чи Крушельницький прожектор». Пропонуємо ознайомитися з матеріалами, що увійшли до мультимедійного видання ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного «Шевченкове слово голосом ХХ століття»: аудіозаписом поезії Т. Г. Шевченка «Минають дні, минають ночі», у виконанні М. М. Крушельницького (1937 р., архівний номер: Од. зб. Г-2238, од. обл. 6375) ; переліком кінодокументів, присвячених митцю із архівного зібрання, та коротким біографічним нарисом життя і творчості актора.Артисти Харківського українського драматичного театру імені Т.Г. Шевченка Т.М. Миргород, І.О. Мар’яненко, Є.О. Петрова, В.М. Чистякова, М. М. Крушельницький, Д.С. Антонович на Київському вокзалі.
Київ, серпень 1947 р.
Сцена з трагедії У. Шекспіра «Король Лір» у виконанні Київського драматичного театру ім. Івана Франка. Ролі виконують: король Лір – народний артист СРСР М.М. Крушельницький, шут – народний артист УРСР Д. Милютенко.
Київ, 14 березня 1959 р.
Народний артист СРСР М.М. Крушельницький у ролі Макара і народний артист УРСР В. М. Добровольський у ролі Нечая Родіона у комедії О.Є. Корнійчука «Над Дніпром».
Київ, листопад 1960 р.
Крушельницький М.М. – артист Українського драматичного театру «Березіль».
м. Одеса, 1927 р.
Колектив театру «Березіль». Зліва направо: в 1-му ряду – М. Савченко, Л. Криницька, О. Пигулова, В. Стукаченко, А. Макаренко. 2-й ряд Я. Бортник, О. Добровольська, Г. Бабіївна, Лазоршак, Є. Петрова, А. Смерека, Шутенко, М. Кононенко, Ф. Радчук. 3-й ряд Возиян, І. Гирняк, Л. Подорожний, П. Масоха, І. Гавришко, Г. Козаченко, М. Крушельницький, І. Стешенко, С. Шагайда, С. Савицький, С. Хоткевич. Київ, 1926 р. Сцена з спектаклю за п’єсою О. М. Горького «Єгор Буличьов та інші» у постановці Харківського українського драматичного театру імені Т.Г. Шевченка. У ролі Єгора Буличьова – М.М. Крушельницький. 40-ві рр. ХХст. Голосування під час виборів до Верховної Ради СРСР на одній з виборних дільниць у м. Києві. Зліва направо: народні артисти СРСР М.М. Крушельницький, А.М. Бучма, Н.М. Ужвій. 10 лютого 1946 р.
Сцена з трагедії У. Шекспіра «Король Лір» у виконанні Київського драматичного театру ім. Івана Франка. Ролі виконують: Корделія – О. Ролик, король Лір – народний артист СРСР М.М. Крушельницький.
Київ, 14 березня 1959 р.
ССцена з спектаклю за п’єсою Л. Д. Дмитерко «Генерал Ватутін» у постановці Харківського українського драматичного театру імені Т.Г. Шевченка. Ролі виконують: Ватутін – народний артист СРСР М.М. Крушельницький, Прохор – артист Ф.І. Радчук. м. Харків. Український актор М.М. Крушельницький у ролі Яворського у спектаклі за п’єсою І.К. Карпенко-Карого «Сава Чалий». До 1917 р. Актор, художній керівник Харківського українського драматичного театру імені Т.Г. Шевченка в ролі Аркадій Щасливцева у спектаклі за п’єсою О.М. Островського «Ліс». м. Харків, 1939 р. Крушельницький М. М. (1897-1963 рр.) – український актор, режисер.