gov.ua Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного
 Головна  |  Про архів  |  Контакти |  Вакансії  |  Анонси | Мапа сайту 

08.05.2021

Добірка фотодокументів «Чотирилапі герої…»
до Дня пам’яті та примирення та Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

У роки Другої світової війни відвагу виявляли не лише люди. Близько 60 тисяч собак, як породистих, так і звичайних дворняг, доклали лап до перемоги над нацизмом. Собаки допомагали людям на всіх фронтах: шукали міни, витягали поранених з руїн або з бою. Іноді їх використовували як камікадзе: обв’язана вибухівкою собака кидалася під танк і гинула... Всього за роки війни собаки підірвали більше трьохсот німецьких танків.

Взимку на санях-нартах, а влітку на невеликих візках собаки доставляли на передовий край боєприпаси, а назад вивозили поранених. Кожна упряжка заміняла трьох-чотирьох санітарів. Усього собаки вивезли з поля бою понад 600 тисяч осіб. Коли санітари через щільний вогонь не могли дістатися до пораненого, собаки по-пластунськи підповзали до нього і підставляли той бік, на якому висіла сумка з медикаментами. Чекали, коли солдат перев’яже рану, і тільки потім направлялися до наступного. Якщо людина була без свідомості, собака лизала його обличчя, поки вона не приходила до тями.

Собаки-зв'язкові за роки війни доставили понад двадцять тисяч донесень, протягнули близько 8 тисяч кілометрів телефонних проводів там, де не можна було пройти солдату.

Незважаючи на численні подвиги чотириногих бійців під час війни, єдиною собакою, що отримала медаль «За бойові заслуги», стала вівчарка на прізвисько Джульбарс. Цей собака знайшов в останній рік війни 7468 мін і 150 снарядів, брав участь у розмінуванні палаців над Дунаєм, замків Праги і соборів Відня.

Нажаль, у більшості документів не згадано клички чотирилапих героїв. Однак цей факт жодним чином не зменшує подвиг собак.

Існує легенда про чотирилапого військового професіонала Джульбарса. На Параді Перемоги 24 липня 1945 року були представлені всі фронти війни, всі види військ. Слідом за зведеними полками фронтів, полком військово-морського флоту і колонами бойової техніки Червоною площею йшли собаки зі своїми провідниками. Йшов і головний кінолог, підполковник Мазовер. Йому дозволили не карбувати крок і не віддавати честь головнокомандувачу, оскільки він ніс на руках бійця 14-ї штурмової інженерно-саперної бригади – вівчарку  Джульбарса. Чотирилапий боєць  розміновував місцевості на території Румунії, Чехословаччини, Угорщини та Австрії. Джульбарс виявив 150 снарядів, за що був представлений до бойової нагороди – медалі “За бойові заслуги”. До дня параду Джульбарс ще не оговтався після отриманого поранення.