TsDKFFA logo

Центральний державний кінофотофоноархів України
імені Г. С. Пшеничного

 Головна  |  Про архів  |  Контакти |  Вакансії  |  Анонси | Мапа сайту 

До 85-річчя від дня народження Ю. М. Щербака


Серед прикмет минулої епохи в історію відійшов і морально-етичний феномен суспільного прошарку інтелігенції. Основні передумови виникнення цієї соціальної групи ще у ХІХ ст. були створені представниками високої розумової й етичної культури – людьми різних професійних груп, об′єднаних спільною духовно-моральною основою з панівним у нас соціальним месіанством. Лікарі майже за визначенням набували статусу членства у цій «ложі». Причому, мабуть через виняткову наближеність до підставових знань про людську природу і ґрунтовну класичну освіту, нерідко ставали помітними діячами суспільного й культурного життя громади. До таких універсалів належить наш сучасник Ю. М. Щербак.

Народився він 12 жовтня 1934 року в Києві і після школи почав втілювати свою лікарську місію: училище, медінститут, Київський науково-дослідний інституті епідеміології та інфекційних хвороб імені Л. В. Громашевського і без перебільшення подвижницька боротьба з інфекціями та епідеміями в Україні та Узбекистані. Згодом поважний вчений-авторитет, академік УЕАН і педагог провадить активну громадську і культурну діяльність аж до того, що заселяється в Спілках письменників і кінематографістів України, а з березня 2016 р. очолює Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Свою літературну іпостась Ю. М. Щербак затвердив лауреатством літературної премії ім. Ю. Яновського (1984 р.), а писати ж почав у середині 1950-х рр. з оповідань і сатиричних «мальованих рецензій» в дусі нового тоді «шістдесятництва». У 1975 р. в Харківському академічному театрі ім. О. Пушкіна п'єсою «Відкриття» він дебютує як драматург, перекладає з польської, читає лекції у Варшавському університеті. Ю. Щербак пише багато й різножанорово: автор роману про трансплантацію серця «Бар'єр несумісності», документального роману «Причини і наслідки» про боротьбу зі сказом, повістей, збірок новел, фантастичних оповідань, віршів і п'єс, кіносценаріїв художніх, науково-публіцистичних, і документальних фільмів, він затребуваний і перекладений мовами народів СРСР. За збірку новел «Світлі танці минулого» удостоєний вже згаданої літературної премії ім. Юрія Яновського, за кіносценарій фільму «Державне відношення» — премії ім. Олександра Довженка. Як публіцист Ю. Щербак знаний статтями про Чорнобильську трагедію, поширених в українській і московській пресі.

Після розпаду СРСР Юрій Миколайович зайнявся політикою. І вже 1998 р. Український науковий Інститут Гарвардського університету видав англійською його політико-публіцистичну книгу «Стратегічна роль України», а в 2003 р. вийшла «Україна: виклик і вибір (Перспективи України в глобалізованому світі ХХ століття)». Став головою Української екологічної асоціації «Зелений світ», першим лідером Партії зелених України, депутатствував і по висхідній — перший міністр охорони навколишнього середовища незалежної України, член Ради Національної Безпеки України, надзвичайний і Повноважний Посол України в Ізраїлі, США, Мексиці, Канаді, радник Президента України, член Ради із зовнішньої та безпекової політики.

Як справжній інтелігент, Ю. М. Щербак має невитравне переконання й віру в значимість і дієвість слова. Автор понад 100 наукових праць, 20 книжок прози, публіцистики і поезії сьогодні знову повернувся в літературу, залишається публічним і активним. У фондах ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного його постать вже представлена у багатьох документальних свідченнях. В тому числі й фотографіях.
1. Ю. Щербак– український письменник. Київ, 1980 р.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-178472
2. Ю. Щербак з дочкою у Шевченківському парку. Київ, січень 1981 р. Автор зйомки Ю. Мосенжик
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-213206
3. Український письменник Ю.Щербак у своєму кабінеті. Київ, січень 1981 р. Автор зйомки І. Яїцький.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-168506
4. Ю. Щербак – український письменник. Київ, жовтень 1982 р. Автор зйомки І. Яїцький.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-223740
5. Учасники святкування 90-річчя від дня народження польського письменника Я. Івашкевича в м. Житомирі. Зліва направо: перекладач польської літератури В. Борисов, керівник делегації польських письменників Я. Рошко та український письменник Ю. Щербак. Лютий 1984 р. Автор зйомки І. Яїцький.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-150644
6. Учасники семінару перекладачів художньої літератури з країн соціалістичної співдружності. Ю. Щербак (ліворуч) і Марійке Ланіус (НДР). Київ, травень 1984 р. Автор зйомки І. Яїцький.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-153581
7. Український письменник Ю. М. Щербак виступає на мітингу в Уманській середній школі № 14 ім. М. Бажана під час Днів пам′яті М. Бажана в місті. Зліва направо: директор школи В. Солом, поет Ю. Буряк. Листопад 1985 р. Автор зйомки І. Яїцький.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-223788
8. Учасники ІХ з′їзду письменників України Ю. Суровцев (м. Москва) та Ю. Щербак (праворуч) у перерві між засіданнями. Київ, 5 – 7 червня 1986 р. Автор зйомки І. Яїцький.
ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного, од. обл. 0-162661
9. Український письменник Ю. Щербак (праворуч) розмовляє з головою Спілки письменників Польської Народної Республіки Войцехом Жухровським після прийняття його у Спілку письменників України. Київ, квітень 1988 р. Автор зйомки І. Яїцький.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-170295
10. Українські письменники Ю. Щербак (ліворуч), О. Гончар та В. Яворівський у перерві між засіданнями з′їзду народних депутатів СРСР. Москва, травень – червень 1989 р. Автор зйомки Я. Давидзон.
ЦДКФФА України ім. Г.С. Пшеничного, од. обл. 0-200784
11. Голова української екологічної асоціації “Зелений світ”, письменник Ю. Щербак виступає на мітингу в м. Києві напередодні виборів до Верховної Ради УРСР. 25 лютого 1990 р. Автор зйомки Г. Огинський.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-180683
12. Український письменник, народний депутат СРСР Ю. Щербак виступає на прес-конференції в Міністерстві закордонних справ УРСР, присвяченій проведенню міжнародного симпозіуму “Голодомор-33”. Київ, жовтень 1990 р. Автор зйомки В. Соловйов.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-196589
13. Ю. Щербак, український письменник, радник Президента України, академік Української екологічної Академії Наук, лауреат літературної премії ім. Ю. І. Яновського. Київ, 1999 р.
ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 0-245422