До 85-річчя від дня народження Юрія Щербака

До 85-річчя від дня народження українського письменника, сценариста, публіциста, політика та доктора медичних наук Юрія Щербака пропонуємо добірку фотодокументів

Серед прикмет минулої епохи в історію відійшов і морально-етичний феномен суспільного прошарку інтелігенції. Основні передумови виникнення цієї соціальної групи ще у ХІХ ст. були створені представниками високої розумової й етичної культури – людьми різних професійних груп, об′єднаних спільною духовно-моральною основою з панівним у нас соціальним месіанством. Лікарі майже за визначенням набували статусу членства у цій «ложі». Причому, мабуть через виняткову наближеність до підставових знань про людську природу і ґрунтовну класичну освіту, нерідко ставали помітними діячами суспільного й культурного життя громади. До таких універсалів належить наш сучасник Ю. М. Щербак.

Народився він 12 жовтня 1934 року в Києві і після школи почав втілювати свою лікарську місію: училище, медінститут, Київський науково-дослідний інституті епідеміології та інфекційних хвороб імені Л. В. Громашевського і без перебільшення подвижницька боротьба з інфекціями та епідеміями в Україні та Узбекистані. Згодом поважний вчений-авторитет, академік УЕАН і педагог провадить активну громадську і культурну діяльність аж до того, що заселяється в Спілках письменників і кінематографістів України, а з березня 2016 р. очолює Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка.

Свою літературну іпостась Ю. М. Щербак затвердив лауреатством літературної премії ім. Ю. Яновського (1984 р.), а писати ж почав у середині 1950-х рр. з оповідань і сатиричних «мальованих рецензій» в дусі нового тоді «шістдесятництва». У 1975 р. в Харківському академічному театрі ім. О. Пушкіна п’єсою «Відкриття» він дебютує як драматург, перекладає з польської, читає лекції у Варшавському університеті. Ю. Щербак пише багато й різножанорово: автор роману про трансплантацію серця «Бар’єр несумісності», документального роману «Причини і наслідки» про боротьбу зі сказом, повістей, збірок новел, фантастичних оповідань, віршів і п’єс, кіносценаріїв художніх, науково-публіцистичних, і документальних фільмів, він затребуваний і перекладений мовами народів СРСР. За збірку новел «Світлі танці минулого» удостоєний вже згаданої літературної премії ім. Юрія Яновського, за кіносценарій фільму «Державне відношення» — премії ім. Олександра Довженка. Як публіцист Ю. Щербак знаний статтями про Чорнобильську трагедію, поширених в українській і московській пресі.

Після розпаду СРСР Юрій Миколайович зайнявся політикою. І вже 1998 р. Український науковий Інститут Гарвардського університету видав англійською його політико-публіцистичну книгу «Стратегічна роль України», а в 2003 р. вийшла «Україна: виклик і вибір (Перспективи України в глобалізованому світі ХХ століття)». Став головою Української екологічної асоціації «Зелений світ», першим лідером Партії зелених України, депутатствував і по висхідній — перший міністр охорони навколишнього середовища незалежної України, член Ради Національної Безпеки України, надзвичайний і Повноважний Посол України в Ізраїлі, США, Мексиці, Канаді, радник Президента України, член Ради із зовнішньої та безпекової політики.

Як справжній інтелігент, Ю. М. Щербак має невитравне переконання й віру в значимість і дієвість слова. Автор понад 100 наукових праць, 20 книжок прози, публіцистики і поезії сьогодні знову повернувся в літературу, залишається публічним і активним. У фондах ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного його постать вже представлена у багатьох документальних свідченнях. В тому числі й фотографіях.

[masterslider id="17"]
Copyright © 2021 Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International