Богдан Ступка: абсолютний слух. (Тематичний огляд аудіовізуальних документів до 75-річчя від дня народження)

27 серпня 1941 року народився видатний український актор театру і кіно, який за свою творчу кар′єру перевтілювався в такій кількості образів, що став своїм для кожного по той бік екрану. Ще за життя геній Богдана Ступки визнали в Україні, він став її впізнаваним символом і далеко за кордонами. До природи його феномена можна наблизитися через образ внутрішнього безпомильного камертона, чутливого до півтонів найменших емоційних і смислових коливань, які повсякчас витворюються на зламах видимого і неявного. Подібно до того, як талановитий поет не перекладає, а радше переспівує чужий твір, не в змозі полишити власне “я” за дужками, надто вже виразна особистість Богдана Ступки привласнює кожну роль так, що відбувається ототожнення, взаємоперетікання і сам образ дивним чином трансформується, стаючи прикметником (атрибутивною ознакою) до Ступки, не втрачаючи водночас первинного задуму. Пластичність, органічність, оманлива простота гри – “так, як сказав би саме я”, будь-хто, а насправді непохопно неповторимо, – усе вислизає щоразу при наближенні пильного ревнивого ока аналітика. Те не можна перейняти. Як неможливо вгадати межу між ремеслом і генієм чи збагнути перетини справжнього і вдаваного, зрештою – життя і мистецтва. 
Народний артист УРСР, Герой України, лауреат Шевченківської премії, численних вітчизняних та міжнародних відзнак і нагород почав з театральної студії, згодом служив у Львівському українському драматичному театрі ім. М. Заньковецької, а з 1978 р. перейшов до Київського українського драматичного театру ім. І. Я. Франка, який очолив у 2001 р. Загалом Б. С. Ступка виконав понад 200 ролей на сцені і в художніх фільмах. Знімався у знаних режисерів: Отара Іоселіані, Кшиштофа Зануссі, Єжи Гофмана, Режиса Варньє, Юрія Іллєнка, Кіри Муратової, Сергія Бондарчука, Павла Чухрая та багатьох інших. А протягом 1999—2001 років був ще й міністром культури і мистецтв України.
Серед масиву аудіовізуальних документів ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного зберігається чимала колекція, присвячена постаті актора і його багатогранній діяльності.
Близько 50-ти фотографій становлять різноманітний набір образів Б. С. Ступки: від портретних до таких, що представляють його у ролях; як громадського, культурного й політичного діяча; в робочому процесі й під час невимушеного спілкування з колегами і друзями.
В архівній фонотеці є багате зібрання й аудіозаписів (понад 70 одиниць обліку). Серед них – радіопостановки класичних і сучасних п′єс української і світової літератур за участю Б. С. Ступки (од. обл. 37678, 37972, 36047, 36538). Винятковим можна назвати запис вистави за твором Шолом-Алейхема (сценарій Г. І. Горіна) режисера С. В. Данченка “Тев′є-Тевель” (од. обл. 38458), головна роль у якій принесла “артистові всесвіту” (за визначенням Євгена Євтушенка) Шевченківську премію, широке міжнародне визнання і орден-титул “живої легенди”. Окрім вистав, Богдан Сильвестрович начитав низку поетичних творів М. Т. Рильського, Т. Г. Шевченка, Лесі Українки тощо (од. обл. 23513, од. обл. 12479, од. обл. 12470, 20330, од. обл. 13029). Третя категорія записів містить його виступи та інтерв′ю на тематичних заходах і фестивалях (од. обл. 26418; од. обл. 20330).
Серед кіновідеодокументів – сюжети різних років: Б. С. Ступка під час зустрічей з глядачами (од. обл. 9574, сюж. 3), виступів на мітингах, прес-конференціях (од. обл. 9842, сюж. 3; од. обл. 11086, сюж. 18; од. обл. 10184, сюж. 16; од. обл. 10851), участі в освітніх проектах, численних фестивалях, конкурсах, на сцені й знімальному майданчику (од. обл. 10449, сюж. 5; од. обл. 11906, сюж. 9; од. обл. 7835-І; од. обл. 21; од. обл. 22; од. обл. 10670), на засіданнях Верховної Ради України та інших офіційних заходах і громадських зібраннях (од. обл. 40, од. обл. 113), його роздуми й інтерв′ю з питань творчості й культури (од. обл. 8085, сюж. 4). Представлено також документальні фільми, присвячені творчості актора, з використанням фрагментів вистав, художніх фільмів за його участі, розповідей сучасників (од. обл. 155; “Належу я знову не собі…”, 1988, 7 ч., од. обл.10891).
Днями фонди архіву поповнили нові фільмами про життя і творчість актора: 3 частини з циклу “Немеркнучі зірки” О. Бійми, фільм “Богдан Ступка на телеканалі “Культура” і запис передачі на телеканалі “Культура” “Діалоги з Ларисою Кадировою” за його участю.

Перелік фонодокументів

Запахла осінь, вірш. Автор тексту М. Т. Рильський. Читає актор Львівського українського драматичного театру ім. М. Заньковецької, заслужений артист УРСР Б. С. Ступка. 1977 р. (од. обл. 23511, од. зб. М-10436.)

Частина перша “Богдан Ступка. Тев՚є” з циклу О. Бійми “Немеркнучі зірки”

Відтворити відео

Перелік фотодокументів

[masterslider id="8"]
Copyright © 2021 Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International