Леонід Кравчук: на зламі епох

10 січня 2023 року виповнюється 89 років від дня народження Леоніда Кравчука, політика, першого Президента незалежної України.

Леонід Кравчук відіграв провідну роль у здобутті Україною Незалежності та побудові основ Української Державності. Під його головуванням 24 серпня 1991 року Верховна Рада України ухвалила Акт про проголошення Незалежності України. Л. Кравчук взяв участь у перших президентських виборах, що відбулися 1 грудня 1991 року, та виграв їх у першому турі, набравши 61,59% голосів. Цього ж дня відбувався Всеукраїнський референдум щодо проголошення Незалежності – її підтримали понад 90% українців. Саме він як Президент України 8 грудня 1991 року разом із Б. Єльциним і С. Шушкевичем підписав Біловезьку угоду про припинення існування Радянського Союзу. А наприкінці своєї каденції Л. Кравчук підписав велику Угоду про співробітництво та партнерство з ЄС, що заклала основу європейської інтеграції України.

За його каденції Україна набула основних рис незалежної держави: було затверджено Державний Герб, Державний Прапор і Державний Гімн України, прийнято перші законодавчі акти, що закріпили основи незалежності, закладений фундамент багатопартійної системи в Україні. Були сформовані Збройні Сили України, розпочалася співпраця з Міжнародним валютним фондом та Світовим банком. Перший Президент України також безпосередньо причетний до визнання України світовою спільнотою – 130 країн, з якими дипломатичні відносини були встановлені в повному обсязі, 40 держав відкрили в Києві свої представництва.

Усе життя Л. Кравчук докладав зусиль для відновлення єдності серед українства, захищав національно-визвольні традиції українського народу. З 1994 року по 2006 рік Леонід Макарович обирався народним депутатом України. Потім відійшов від активного політичного життя. У 2021 році у зв’язку з хворобою виїхав до Німеччини на лікування, помер 10 травня 2022 року у м. Мюнхені. В останній шлях великого політика провели 17 травня у Києві.

На долю Л. Кравчука випали буремні для нашої країни часи та непрості історичні рішення. Хоч і не без помилок, він пройшов свій шлях і назавжди залишиться першим Президентом незалежної України.

До 89-річчя від дня народження Л. Кравчука Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів презентує фотодокументальну виставку «Леонід Кравчук: на зламі епох». Експозиція документального проєкту присвячена одній із знакових постатей новітньої української історії, дає можливість осмислити Л. Кравчука як людину, громадянина, лідера, політика та ілюструє його значний внесок у державотворення України.