«ЧАРІВНИК УКРАЇНСЬКОГО ТЕАТРУ»
(до 135-річчя від дня народження Юрія Шумського)

17 листопада виповнюється 135 років від дня народження актора та режисера Юрія Васильовича Шумського (справжнє ім’я та прізвище – Григорій Шомін). Майбутній актор народився 1887 р. у м. Тирасполі, згодом родина переїхала до м. Херсону, де Григорій закінчує народну школу і вступає до трикласного училища, з якого згодом був виключений.

Творча біографія Юрія Васильовича як актора та режисера нерозривно пов’язана з Херсоном. Поряд із важкою роботою в Херсонському порту чорноробом, вантажником, табельником, конторником, він продовжує втілювати в життя свою мрію – бути актором. У 1907 р. разом із портовими та міськими робітниками Шумський створив напівпрофесійний театр. У цьому театрі він був і актором, і режисером, ставив п’єси Т. Шевченка, І. Карпенко-Карого, М. Старицького тощо.

Згодом Юрій Шумський очолив драматичний аматорський гурток у с. Станіслав на Херсонщині, де ставив п’єси І. Франка, І. Котляревського, Г. Квітки-Основ’яненка, Т. Шевченка та багато ін. Повернувшись до Херсона у 1924 р., Юрій Васильович керував гуртками клубу будівельників, річковиків тощо.

Несподівано для себе у 1925 р. актор отримує запрошення від Одеського українського Державного театру, де працює наступні десять років, а з 1934 р. актор переходить до Київського театру ім. І. Франка, на сцені якого грає до кінця життя.

У творчому доробку Юрія Шумського були різнопланові ролі, зіграні з однаковою майстерністю і старанністю, серед яких: Петруччо у «Приборканні норовливої» та Бенедікт у «Багато галасу даремно» В. Шекспіра, Фігаро у «Весіллі Фігаро» П. Бомарше, Клод Фролло у «Соборі Паризької Богоматері» за В. Гюго, Філіп II у «Доні Карлосі» Й. Шиллера, Нейль у «Композиторі Нейлі» Кауфмана, Гнат Гиря в «97» М. Куліша, Богдан і Богун у «Богдані Хмельницькому» М. Старицького; яскраві ролі в п’єсах «Яблуневий полон» І. Дніпровського, «В степах України», «Калиновий гай», «Платон Кречет» О. Корнійчука, «Назар Стодоля» Т. Шевченка.

Знімався Юрій Шумський і в кіно, зокрема у фільмах: «Вася-реформатор» О. Довженка та Ф. Лопатинського (1926), «Тарас Шевченко» П. Чардиніна (1926), «Беня Крик» В. Вільнера (1926), «Борислав сміється» Й. Рони (1927), «Эскадрилья № 5» А. Роома (1939), «Третий удар» І. Савченка (1948), «В степах України» Г. Юри та Т. Левчука (1952), «Калиновий гай» Т. Левчука (1953) та ін. Актор говорив, що не любить кіно через те, що в театрі він кожного разу проживає життя свого персонажа по-новому, забарвлює його характер новими рисами, а у кінематографі це неможливо, й образ, створений ним, назавжди залишиться однаковим.

У жанрі художнього читання Юрій Шумський був незрівняний. Його читання поезій П. Тичини, М. Рильського, М. Бажана, А. Малишка, оповідань О. Довженка, Ю. Яновського, записане на платівках, добре знайоме слухачам. Крім того, Юрій Васильович і сам складав байки, писав прозу.

У фондах Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву зберігається значна колекція аудіовізуальних документів про життєвий та творчий шлях актора. У фотодокументах з архівної колекції Юрій Васильович постає перед нами у різних сценічних образах, на портерних світлинах, серед акторської когорти, на мітингах, гастролях. У кінодокументах актора можна побачити під час зйомок фільму «Перевізник» (1929 р.), репетиції спектаклю «Ой, не ходи, Грицю та й на вечорниці», в ролі Галушки у кінофільмі «В степах України». У кіносюжетах Юрія Шумського показано під час урочистого відкриття Всесвітнього конгресу прихильників миру в Парижі (1949 р.), в якості ведучого Республіканської олімпіади художньої самодіяльності (1951 р.), виступу на урочистому вечорі, присвяченому П. Саксаганському (1950 р.) та ін. Цінним серед колекції кінодокументів є кінофільм «Юрій Шумський», знятий на кіностудії Київнаукфільм режисером С. Шульманом у 1965 р.

Завдяки архівній колекції фонодокументів ми можемо почути гуморески «Дипломат» та «Гарбуз» С. Олійника, поезії «Минають дні, минають ночі», «Юродивий», «Вітер з України» Тараса Шевченка, фрагменти вистав «Калиновий гай», «В степах України» О. Корнійчука, «Професор Буйко» Я. Баші, поеми «Жага» М. Рильського, сатиричне оповідання «Гагара» О. Вишні у виконанні Юрія Шумського.

До ювілейної дати пропонуємо добірку аудіовізуальних документів «Чарівник українського театру» з фондів Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву

«Минають дні, минають ночі», вірш.
Автор тексту Т. Шевченко, виконавець Ю. Шумський.
Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів, од. обл. 4669, од. зб. Г – 1806
«Дипломат», гумореска.
Автор тексту С. Олійник, виконавець Ю. Шумський. 1975 р.
Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів, од. обл. 22234, од. зб. Г – 9675
«Вітер з України», вірш.
Автор тексту П. Тичина, виконавець Ю. Шумський.
Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів, од. обл. 4642, од. зб. Г – 1975
«Гарбуз», гумореска.
Автор тексту С. Олійник, виконавець Ю. Шумський. 1975 р.
Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів, од. обл. 22234, од. зб. Г – 9675
«Юродивий», поема (фрагмент).
Автор тексту Т. Шевченко, виконавець Ю. Шумський. 1975 р.
Центральний державний аудіовізуальний та електронний архів, од. обл. 6052, од. зб. Г – 2080

Сюжет «На зйомках нового фільму» з кіножурналу «Кінотиждень» (1929 р., Одеська кінофабрика ВУФКУ, арх. №1386) про робочі моменти зйомок художнього кінофільму «Нічний візник» на Одеській кінофабриці ВУФКУ. На знімальному майданчику – режисер Г. Тасін, актори А. Бучма, Ю. Шумський.

Copyright © 2021 Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International