«СПІВ КОЧЕРГИ – ЯК ЕФЕКТ РОЗІРВАНОЇ БОМБИ»
(THE NEW YORK TIMES)

Просто не треба бути слугою —

і втрачати свою гідність…

(А. Кочерга)

Сьогодні вітаємо ще одного, давно заслуженого бійця українського культурного фронту на світовій арені – зірку оперного мистецтва Анатолія Кочергу. Майже 20 років він працює на сценах найкращих оперних театрів — Ла Скала, Ковент-гарден, Метрополітен-опера, Гранд-опера… І на усіх його афішах різними мовами написано, що знаний співак з України: «Я пишаюся цим, – говорить Анатолій Кочерга, – тут я народився, тут — мій дім». А батьківщина пишається своїм далеко чутним й скрізь пізнаваним голосом. Оперна легенда далека від зіркової хвороби: суцільні сумніви, усвідомлення величезної відповідальності і щоденна праця задля головного іспиту – виходу до глядача – й порції адреналіну. Навіть в інвалідному візку через вогнепальне поранення в коліно, як трапилося у Мехіко.

Народився майбутній «найвідоміший сучасний бас слов’янського походження» на Вінниччині у с. Самгородок (тепер Козятин) 1947 р. Народний артист УРСР, СРСР, Шевченківський лауреат, кавалер Ордена Ярослава Мудрого 5-го ступеня, володар численних премій міжнародних конкурсів, золотого диску, двох премій «Греммі», соліст Державного академічного театру опери та балету УРСР ім. Т. Г. Шевченка, за висловом поета, має особливу анатомію: хто як, а він дихає й співає серцем. Після Київської консерваторії кар’єра молодого співака пішла вгору досить стрімко. Соліст головного оперного театру країни від 1972 р., він виконував усі найзначніші басові партії у виставах «Борис Годунов», «Милана», «Дон Карлос» тощо, тощо. Рекорд виконання показової у світовому репертуарі басової партії Бориса Годунова, скажімо, належить саме йому – близько 500 разів. Світова публіка відкрила Анатолія Кочергу у 1989 р. на сцені Віденського державного театру. Відтоді почалися тісна співпраця з відомими діячами музичного мистецтва К. Аббадо, О. Сейдзі, В. Ашкеназі Д. Беренбоймом, Д. Конлоном, Г. Кремером, З. Меттою, К. Сімеоновим, С. Турчаком, та іншими знаними представниками музичного мистецтва, виступи у найбільших операх земної кулі, концертні тури із симфонічними оркестрами, гастролі по всьому світу – і всюди визнання генія, фурор і тріумф. Слава сама шукала героя, попри усі перешкоди звела його і з Клаудіо Аббадо, і з Гербертом фон Караяном. Подумати лиш: вони надсилали в Україну понад дві сотні (!) запитів з проханням про зустріч, жодного з яких Анатолію Івановичу так і не передали. З трепетом згадує українець і Франко Дзеффіреллі, з вдячністю і любов’ю – потужного таланту киянку з чоловічим характером Ірину Молостову, з якою «народили» неповторимого Мефістофеля у вітчизняній постановці опери «Фауст».

Фахівці відзначають сильний, унікальний, тембрально яскравий голос широкого діапазону, досконалу вокальну техніку й бездоганне інтонування, музикальність, органічно поєднані з рідкісним акторським обдаруванням. Крім живого виконання, у доробку співака десятки записів на грамплатівки у фонди Українського радіо і телебачення та багатьох провідних зарубіжних студій, тринадцять аудіоальбомів, фільми-опера «Фауст», «Борис Годунов» (обидві – «Укртелефільм»). У нашому архіві для задоволення ваших естетичних, творчих і наукових інтересів зібрано неабияку колекцію аудіовізуальних свідчень виняткового таланту. Маємо кілька десятків записів голосу Анатолія Кочерги у найрізноманітніших образах, є кінопортрети (концертний ролик «Співає Анатолій Кочерга», Арх. № 8173, режисер А. А. Ващенко, Укртелефільм, 1997 р., «Фауст», Телефільм, 7 ч., Арх. № 9199, режисер Б. К. Небієрідзе, Укртелефільм, 1982 р., «Поет Анатолий Кочерга», Телефільм, Арх. № 9986, режисер Б. К. Небієрідзе, Укртелефільм, 1984 р., «Борис Годунов», Телефільм, 16 ч., Арх. № 10619, режисер Б. К. Небієрідзе, Укртелефільм, 1987 р. та ін.).

«Взяв би я бандуру», українська народна пісня, обр. Г. В. Куляба. Виконавець: А. І. Кочерга у супроводі Державної капели бандуристів УРСР.

ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 7099, од. зб. Г-2443

«Думи мої», українська народна пісня. Автор тексту: Т. Г. Шевченко, композитор: В. Д. Корейко. Виконавець: А. І. Кочерга у супроводі хору Заслуженого симфонічного оркестру Держтелерадіо України, художній керівник і диригент – В. О. Мальцев. 1984 р.

ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл.28894, од. зб. М-13796

Речитатив та арія Кривоноса з опери «Богдан Хмельницький». Композитор: К. Ф. Данькевич. Виконавець: А. І. Кочерга у супроводі Заслуженого симфонічного оркестру Держтелерадіо України, диригент – С. І. Литвиненко. 1980 р.

ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 34010, од. зб. М-15324

Арія Банко з опери «Макбет» (італійською мовою). Композитор: Дж. Верді. Виконавець: А. І. Кочерга (бас) у супроводі Заслуженого симфонічного оркестру Держтелерадіо України, диригент – С. І. Литвиненко. 1980 р.

ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 34297, од. зб. М-15383

Куплети Мефістофеля з опери «Фауст». Композитор: Ш. Гуно. Виконавець: А. І. Кочерга у супроводі оркестру. 1974 р.

ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл.: 20326 од. зб. М-8987

Підготувала провідний архівіст сектору публікації документів Л. В. Любарська

Copyright © 2021 Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International