СИЛА МУЗЕЇВ

Музей повинен бути оселею муз, повинен одночасно бути і школою, і храмом, священним місцем, куди повинно стікатися все для вивчення прекрасного і для поклоніння красі, щоб потім і в житті розуміти і любити красу».

Богдан Ханенко

18 травня відзначається Міжнародний день музеїв. 1977 р. на ХІ Генеральній конференції Міжнародної ради музеїв (International Council of Museums (ICOM) було прийнято рішення про встановлення цього свята. За визначенням ІКОМ, музеї є інститутами на службі у суспільства і його розвитку: «Музеї є важливим засобом культурного обміну, збагачення культур і розвитку взаєморозуміння, співробітництва й миру між людьми».

Найстарішим вважається Капітолійський Музей (Capitoline Museums), який почав свою роботу в 1471 р., коли папа Сикст IV пожертвував колекцію древніх скульптур для народу Рима. Сьогодні у світі діє величезна кількість музеїв. Вони розповідають про минуле, але й спонукають до руху в майбутнє, надихають на нові ідеї та звершення. Недаремно цьогорічне гасло Дня музеїв – «Сила музеїв», бо вони є потужними культурними центрами, які завдяки своїм колекціям і програмам «створюють соціальну мережу, важливу для формування та розвитку суспільства. Музеї надають можливість для навчання всім соціальним групам, незалежно від віку, протягом усього життя, сприяють формуванню свідомого та активного громадянського суспільства».

В Україні діють історичні, краєзнавчі, природничі, художні, літературні, етнографічні, меморіальні музеї, педагогічний музей, музей медицини, музей стилю… і цей список можна продовжувати і продовжувати. Усі вони стоять на сторожі безцінної вітчизняної і світової історико-культурної спадщини.

Українські музеї зазнавали неодноразового грабунку колекцій, нищення, втрат під час соціальних катаклізмів ХХ століття. На жаль, внаслідок війни РФ проти України цей гіркий досвід знову повторюється. Уже в столітті ХХІ внаслідок воєнної аресії зруйновано Музей Українських старожитностей Василя Тарновського у Чернігові, Охтирський краєзнавчий музей, Художній музей ім. Архипа Куїнджі та Краєзнавчий музей у Маріуполі, Історико-краєзнавчий музей у смт Іванків Київської області, Національний літературно-меморіальний музей Григорія Сковороди у с. Сковородинівка Харківської області… Але як і в попередні важкі часи музеї продовжують працювати, бо вони – місце сили, їх співробітники поповнюють експозиції, невтомно і дбайливо зберігають експонати від пошкоджень, ведуть наукову роботу.

Сердечно вітаємо з Міжнародним днем музеїв, бажаємо творчих, цікавих, насичених і значущих зустрічей з музеями і в музеях. Колегам-музейникам, усім причетним до музейної справи зичимо миру, перемоги, наснаги та успіхів у реалізації будь-якої «музейної» ідеї.

Пропонуємо вашій увазі добірку світлин із архівного зібрання, присвячену українським музеям.

Copyright © 2021 Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International