МУДРЕЦЬ ІЗ ЧЕРНІГОВА

Древній Чернігів мужньо тримається під шаленим натиском ворога, одна із культурних столиць України зазнає системних арт та авіаобстрілів, ворог розстрілює мирних жителів, нищить цивільну інфраструктуру, під загрозою пам’ятки архітектури і мистецтва, що належать до світової культурної спадщини.

З Черніговом пов’язане життя і діяльність багатьох митців, письменників, культурних діячів світового рівня. Більшу частину свого життя, понад тридцять п’ять років провів у Чернігові  відомий байкар, дитячий поет, тонкий лірик Леонід Іванович Глібов, 195-річчя якого ми теж відзначаємо у березні. Тут він написав 107 байок, 40 пісенно-ліричних творів, п’єсу «До мирового», 50 віршованих загадок, акровіршів, видавав епохальний  «Черниговский листок», який був рупором українського слова на Лівобережній Україні в умовах імперських утисків і заборон.  Навколо свого видання Глібов об’єднав багато відомих діячів: П. Куліша, О. Кониського, О. Лазаревського, П. Єфименка, П. Кузьменка, О. Маркевича, О. Тищинського, М. Олександровича, І. Андрющенка та ін.

У Чернігові письменник знайшов свій останній земний прихисток. Похований митець на території Свято-Троїцького монастиря на Болдиній горі.

Постать Леоніда Глібова є однією з віхових в історії української літератури  разом із Г. Сковородою Л. Глібов займає почесне місце серед визнаних всесвітньовідомих класиків Езопом, Лафонтеном, Федром, Леонардо да Вінчі, Лессінгом. Його твори попри часову відстань залишаються актуальними і запитуваними сучасним читачем, бо, як зазначив Олександр Потебня,  байка – це відповідь на запитання,  поставлені перед людиною самим життям.

Відомий байкар, дитячий поет і тонкий лірик народився 5 березня 1827 р. у с. Веселий Поділ на Полтавщині. Першу науку пізнавав під керівництвом матері-вчительки, а потім у Полтавській гімназії. На початку 1947 р. світ побачила перша книжечка «Стихотворения Леонида Глебова 1845 и 1846», яка принесла авторові самі прикрощі у загрозу карцеру.

1949 р. Глібов вступає до Ніжинського ліцею князя Безбородька, у якому колись навчалися М. Гоголь та Є. Гребінка. Писати він не полишає, і вже, вчителюючи у Чернігові, на сторінках «Черниговских губернских ведомостей» 1953 р. друкує близько тридцяти українських байок. Наступні виходять у петербурзькому журналі «Основа», а з 1861 р. поет видає тижневик із здебільшого літературним напрямком «Черниговский листок». Глібов сам редагував, вичитував і був автором значної частини статей. Наповнення «Листка» привернуло увагу як громади, так і владних цензорів, бо газета сміливо висвітлювала тогочасне громадсько-культурне життя, піднімало гострі питання аж до того, що бути пов’язаним з діяльністю Л. Глібова ставало небезпечно. Крім того, 1863 р. вийшла перша збірка байок українською в серії «Для народного читання». В часи чинного валуєвського указу книгу відразу вилучили і частину знищили. Зрештою було заборонено й «Черниговский листок», а за Глібовим встановлено поліційний нагляд і звільнено з посади вчителя.

Після вимушеного кількарічного заслання у Ніжині він повертається до Чернігова на посаду голови земської друкарні. І знову навколо його постаті сходяться усі місцеві літературні й театральні сили. Цей час виявився найпродуктивнішим і у творчості самого письменника.

У зібрання ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного зберігаються понад сорок аудіовізуальних документів, присвячених митцю. Леонід Глібов, Капітан Бонвиван, П. Сонін, Ів. Кенер, Простодушний, Дідусь Кенир – усі творчі аватари письменника зібрані у колекції ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного. Окрім присвячених йому кінофільмів (Леонід Іванович Глібов, Кінофільм, 1974. Арх. № 6812), телесюжетів (Збірник телесюжетів, 1977. Арх. № 6686, сюж. ХІV «Вечір Л. Глібова»; Збірник телесюжетів, 1989. Арх. № 11907, сюж. І. «Седнівські замальовки»), фонотека архіву містить понад тридцять записів творів Л. Глібова у виконанні метрів українського театрального мистецтва.

Пропонуємо вашій увазі добірку фото та фонодокументів, присвячених життю та творчості письменника.

Горлиця і горобець, байка Л. І. Глібова. Виконавець: М. Л. Кропивницький.

ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 2394, од. зб. 2394

Горлиця і горобець, байка Л. І. Глібова. Виконавець: М. Л. Кропивницький.

ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 2394, од. зб. 2394

Вовк та ягня, байка Л. І. Глібова. Виконавець: Д. В. Франько.

ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 9388, од. зб. Г-2946

Осел і соловей, байка Л. І. Глібова. Виконавець: Є. П. Пономаренко.

ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. обл. 9393, од. зб. Г-2948

Цуцик, байка Л. І. Глібова. Виконавець: В. Аркушенко.

ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. зб. М-4645

Чиж та голуб, байка Л. І. Глібова. Виконавець: П. Н. Нятко, 1958 р.

ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. зб. М-5062

Трандафіль і свиня, байка Л. І. Глібова. Виконавець: С. С. Кошачевський, 1959 р.

ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. зб. М-5234

Мишача рада, байка Л. І. Глібова. Виконавець: С. С. Кошачевський, 1959 р.

ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного, од. зб. М5235.

Copyright © 2021 Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International