ВИСТАВКА «МІЙ ВИБІР» ДО 30-Ї РІЧНИЦІ З ДНЯ ПРОВЕДЕННЯ ВСЕУКРАЇНСЬКОГО РЕФЕРЕНДУМУ 1 ГРУДНЯ 1991 р.

Документальна он-лайн виставка «Мій вибір» до 30-ї річниці з дня проведення Всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 р. та встановлення інституту президентства в Україні

«Настрій в українському суспільстві був таким,
що відіграти назад уже ніхто не зміг.
Бо переважна більшість українців
була за незалежність України,
за створення своєї національної держави»

Іван Заєць

1 грудня 1991 року відбувся Всеукраїнський референдум щодо незалежності України та перші в історії новітньої Української держави вибори Президента України. У цей доленосний день на питання: «Чи підтверджуєте ви Акт проголошення незалежності України?» ствердну відповідь «Так, підтверджую» дали понад 90% з тих, хто взяв участь у голосуванні, а Л. Кравчук у процесі перших президентських перегонів набрав майже 62% голосів виборців.

Не зважаючи на те, що визначення функцій та розподіл повноважень між гілками влади відбувалося та продовжує відбуватися достатньо складно й суперечливо, запровадження у 1991 році інституту президентства в Україні стало проявом політичної модернізації, а закріплення на законодавчому рівні цієї державної посади засвідчило готовність України сприйняти надбання розвинутих демократичних країн.

Проте, сам Леонід Макарович на перше місце ставить підсумки референдуму: «Значення референдуму важко переоцінити. Ухвалення Акта про державну незалежність, безумовно, мало величезне значення, але насправді незалежною Україна стала після 1 грудня».

З нагоди 30-ї річниці проведення Всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 р. та встановлення інституту президентства в Україні підготовлено онлайнову виставку фотодокументів «Мій вибір».

Мета виставкового проєкту – ознайомити відвідувачів сайту з фотодокументами, що відображають складний період переходу від республіки у складі СРСР до самостійної держави, перші кроки до незалежності, підтвердження цього історичного вибору на Всеукраїнському референдумі 1 грудня 1991 р. та вибори першого Президента країни.

Виставка популяризує архівні документи, присвячені знаковим подіям початку 90-х років ХХ ст., дає можливість зрозуміти значення Всеукраїнського референдуму 1 грудня 1991 року та виборів Президента України як прояву найвищої форми легітимності української державної незалежності та волевиявлення багатомільйонного народу.

Дизайн і технічне виконання проєкту: провідний спеціаліст відділу використання інформації документів
Ірина Закринична

Copyright © 2021 Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International