Всесвітній день театру

У квітні 2019 виповнюється 455 років від дня народження найвідомішого й найпопулярнішого драматурга у світі Вільяма Шекспіра. Майже п’ять століть триває його розмова з людством про те, як ми живемо, хто ми і для чого є тут, на Землі. Постаті Шекспірівських персонажів стали називними, а різножанровий драматургічний спадок, невичерпний на різноманітні трактування, дозволяє будь-які творчі експерименти.

Вже став аксіомою вислів: «Театр – це ознака повноліття нації, а Шекспір – ознака повноліття театру». Однією з перших спроб сценічного втілення Шекспіра в Україні були дві вистави «Гамлета» (в уривках) взимку 1873 року аматорським гуртком у Києві в будинку Мозера (вул. Хрещатик) та А. Кониського (на Бібіковському бульварі). Переклад здійснив Михайло Старицький, він же зіграв Гамлета, музику до спектаклю створив Микола Лисенко, який також грав Полонія. 1920 р. у м. Білій Церкві Лесь Курбас в КИЙДРАМТЕ (Київському драматичному театрі) вперше здійснив постановку «Макбета» (переклад П. Куліша), а через чотири роки у Києві поставить «Макбета» з Мистецьким об’єднанням «Березіль» (МОБ). У 1926 р. Театр ім. М. Заньковецької випустить трагедію «Отелло» (режисер-постановник Б. Романицький), в 1927 р. Гнат Юра поставить «Сон літньої ночі» в Українському драматичному театрі ім. І. Франка.

Твори В. Шекспіра стали основою для лібрето оперних (Дж. Верді «Макбет», 1847 р, «Отелло», 1887 р., «Фальстаф», 1893 р.; Дж. Россіні «Отелло», 1816 р.; Ш. Гуно «Ромео і Джульєта», 1867 р.; А. Райман «Лір», 1978 р.) і балетних (Е. Луцці «Ромео і Джульєтта», 1785 р.; С. Прокоф’єв «Ромео і Джульєтта», 1935 р.; Ф. Клеріко «Гамлет», 1788 р.; С. Вігано «Коріолан», 1804 р.; Ц. Пуні «Титанія» («Сон в літню ніч»), 1866 р.; «Любов за любов» («Багато галасу даремно») Т. Хренніков, 1975 р.; К. Молчанов «Макбет», 1980 р.) вистав, які становлять основу класичного репертуару.

Фототека ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного містить близько сотні світлин із української театральної Шекспіріани. Пропонуємо увазі відвідувачів сайту добірку фотодокументів із архівного зібрання

[masterslider id=”76″]

Copyright © 2021 Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г.С. Пшеничного.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International