ООН і Україна

(до 75-ї річниці створення Організації Об’єднаних Націй)

У тому, що стосується Організації Об’єднаних Націй,

роль України є унікальною і важливою.

Я впевнений, що в найближчому майбутньому

ми зміцнимо наші відносини, особливо у сфері інформації.

Генеральний секретар ООН Бутрос Бутрос Галі

Досвід історії переконливо свідчить, що найбільш ефективним засобом підтримки миру є система колективної безпеки. У 1945 році світові лідери утворили своєрідний Всесвітній парламент – Організацію Об’єднаних Націй (ООН), що проголосила своїм завданням «врятувати майбутні покоління від жахів війни» та вже 75 років поспіль відіграє провідну роль у збереженні миру.

Фактично у ООН два дня народження: 26 червня, коли у Сан-Франциско було підписано Статут організації, і 24 жовтня, коли він вступив у силу. Це стало подією епохального значення, що знаменувала початок нової ери в прогресивному розвитку міжнародного права.

Наша країна має честь бути однією з держав-засновниць ООН, підписавши 26 червня 1945 року разом із іншими 50 країнами Статут Організації.

Найкраще роль і місце України в ООН характеризує той факт, що стаття перша Статуту ООН була викладена в редакції, поданій саме українською делегацією: «Організація Об’єднаних Націй має на меті підтримувати міжнародний мир та безпеку й задля цього вживати ефективних колективних заходів для попередження та усунення загроз миру».

До 1991 р., перебуваючи у складі Радянського Союзу, Україна мала в ООН власне представництво на рівні де-юре незалежної країни. Проте де-факто діяльність Української РСР в ООН була обмежена рамками проведення єдиної радянської зовнішньої політики. З моменту проголошення Україною незалежності розпочався якісно новий період її діяльності в ООН, яку було визначено одним із пріоритетних напрямів зовнішньої політики. Україна є однією з найактивніших країн-членів ООН, загальна кількість яких на сьогодні нараховує 193 держави.

За час свого членства в ООН Україна чотири рази обиралася непостійним членом Ради Безпеки, шість разів – членом Економічної і Соціальної Ради, двічі – членом Ради ООН з прав людини. З моменту проголошення незалежності Україна взяла участь у більш, ніж 20 місіях ООН. Нині наша держава активно використовує можливості ООН для боротьби з ВІЛ/СНІД, бере участь у зусиллях ООН, спрямованих на подолання кліматичних змін, є учасником Рамкової конвенції ООН про зміну клімату та її Кіотського протоколу, а у 2016 р. приєдналася до створення глобальної кліматичної угоди – Паризької угоди. У гуманітарній сфері пріоритетом України є прийняття під час 65-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН резолюції з Чорнобильської проблематики «Зміцнення міжнародного співробітництва та координація зусиль у справі вивчення, пом’якшення та мінімізації наслідків Чорнобильської катастрофи».

Предметом особливої гордості України є також те, що 52-а сесія Генеральної Асамблеї ООН, яка увійшла в історію як «сесія реформ», відбувалась під головуванням представника України Геннадія Удовенка. У червні 2018 р. Постійного представника України при ООН В. Єльченка обрано віце-головою 73-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН.

Представництво ООН в Україні працює з 1992 р., а система ООН в Україні складається з 13 міжнародних організацій, агентств та інституцій.

Безсумнівно, світ сьогодні відрізняється від того, яким він був на момент народження Організації. Проте за нових глобальних реалій нам слід пам’ятати уроки минулого, адже кожна буква Статуту ООН – це досвід цілих поколінь.

З нагоди 75-ї річниці створення Організації Об’єднаних Націй Центральний державний кінофотофоноархів України імені Г. С. Пшеничного презентує документальну он-лайн виставку «ООН і Україна».

На виставці експонуються архівні фотодокументи, що демонструють ключові моменти участі України в ООН та дають можливість більше дізнатися про вагомий внесок нашої країни у розвиток Всесвітній організації, гаранта дотримання прав людини, підтримки міжнародного миру і безпеки.