TsDKFFA logo

Центральний державний кінофотофоноархів України
імені Г. С. Пшеничного

 Головна  |  Про архів  |  Контакти |  Вакансії  |  Анонси | Мапа сайту 

ІНФОРМУЄМО ГРОМАДСЬКІСТЬ

До 140-річчя від дня народження Лесі Українки
(Лариси Петрівни Косач-Квітки)
(1871-1913)

Леся Українка

До ювілейної дати від дня народження видатної української поетеси, драматурга, громадської діячки Лесі Українки, що виповнюється 25 лютого 2011 року, пропонуємо з фондів Центрального державного кінофотофоноархіву України імені Г. С. Пшеничного такі документальні фільми та спецвипуск кіножурналу "Радянська Україна", присвячені її життю, творчості та вшануванню пам’яті:

 • ЛЕСЯ УКРАИНКА. Кінофільм, 1957, 2 ч. Арх. № 2903. Київнаукфільм. Режисер Б. Павлов.

  Фільм побудований на іконографічному матеріалі і розповідає про літературне надбання української поетеси Лесі Українки. Показано місця, пов’язані з життям і творчістю Лесі Українки в м. Новоград-Волинському Житомирської області, м. Києві, с. Колодяжному Ковельського району Волинської області; експозиція будинку-музею поетеси в м. Сурамі (Грузія); пам’ятники, меморіальні дошки, її могила; Київський російський драматичний театр імені Лесі Українки, колгосп імені Лесі Українки в с. Колодяжному Волинської області.

 • ЛЕСЯ УКРАЇНКА. Кінофільм, 1971, 5 ч. Арх. № 5128. Укркінохроніка. Режисер І. А. Грабовський.

  Фільм присвячено 100-річчю від дня народження української поетеси Лесі Українки. Урочисті збори у Большому театрі (Москва) з нагоди ювілею поетеси. У президії – П. Ю. Шелест, П. Т. Тронько, Ф. Д. Овчаренко, О. Т. Гончар, М. С. Тихонов, А. Й. Кос-Анатольський. Літературно-меморіальний музей Лесі Українки в м. Києві, с. Колодяжне Ковельського району Волинської області, м. Сурамі (Грузинська РСР). Меморіальні місця в Луцьку та Львові. Скульптор Г. Н. Кальченко за роботою над пам’ятником поетесі. Використано сцени з вистав за творами Лесі Українки – "В катакомбах" (синхр.), "В пущі" (синхр.), "Касандра". У ролях – актори І. В. Миколайчук, К. П. Степанков та ін. Слухають запис голосу Лесі Українки, говорять (синхр.) А. Й. Кос-Анатольський, С. П. Людкевич, М. М. Славинський. Використано документи про родину Косачів, діячів української культури М. В. Лисенка, М. П. Старицького, І. Я. Франка та ін.

 • ЛЕСЯ УКРАИНКА И ГРУЗИЯ. Кінофільм, 1971, 2 ч. Арх. № 11532. Грузинська студія телефільмів. Режисер Р. Кизелі.

  Фільм присвячено 100-річчю від дня народження української поетеси Лесі Українки. Показано Літературно-меморіальний музей Лесі Українки в м. Новограді-Волинському (Житомирська область), пам’ятник поетесі та будинок, де жила і померла вона в м. Сурамі (Грузинська РСР). Про життя і творчість Лесі Українки розповідає (синхр.) поет М. П. Бажан. Види м. Тбілісі. Використано фотографії поетеси.

 • Я БУДУ ВІЧНО ЖИТИ. Кінофільм, 1973. Арх. № 5368. Укркінохроніка. Режисер К. М. Самофалова.

  Фільм присвячено українській поетесі Лесі Українці. Урочистий мітинг з нагоди відкриття пам’ятника Лесі Українці в м. Києві. Виступають В. В. Щербицький, О. Т. Гончар, Л. К. Татьяничева, Ю. М. Косач. Про роботу над пам’ятником розповідає (синхр.) народний художник УРСР Г. Н. Кальченко. Показані місця, пов’язані з життям і творчістю поетеси. Використано фотографії, документальні кінокадри про святкування 100-річчя від дня народження Лесі Українки.

 • РАДЯНСЬКА УКРАЇНА. Кіножурнал, квітень, 1971, № 14. Арх. № 4849. Укркінохроніка.

  Київ. Зустріч зарубіжних гостей та представників союзних республік на чолі з головою Всесоюзного ювілейного комітету, поетом М. С. Тихоновим. Урочисте засідання в Київському театрі опери та балету ім. Т. Г. Шевченка. У президії – П. Ю. Шелест, В. В. Щербицький, О. П. Ляшко, М. П. Стельмах, О. Є. Корнійчук. Виступає (синхр.) О. Т. Гончар. Покладення квітів на могилу поетеси на Байковому кладовищі.

  Новоград-Волинський Житомирської області. Урочистий мітинг. О. Т. Гончару та П. Т. Троньку пов’язують рушники. Ю. М. Косачу підносять макет будинку поетеси.

  Ковельський район Волинської області. Члени делегації ознайомлюються з експозицією будинку-музею Лесі Українки в с. Колодяжне. Урочистий мітинг. Виступає (синхр.) Ю. Косач. Гості висаджують дерева. Поет А. В. Сафронов дає інтерв’ю (синхр.).

  Грузинська РСР. Сурамі. Урочистий мітинг біля будинку-музею Лесі Українки. Виступає (синхр.) Г. Ціціашвілі. Експонати музею. Відвідувачі.

  Москва. Урочистий вечір у Большому театрі. У президії – керівники КПРС та уряду СРСР. Виступають Ф. Д. Овчаренко, М. П. Бажан. Покладення квітів до пам’ятників О. С. Пушкіну, Лесі Українці, Т. Г. Шевченку.

Крім того, для дослідників цікавими можуть бути звукозаписи спогадів племінниці Лесі Українки В. Мінської ( 26 лютого 1971 р. ) і її сучасниці А. Варвари ( 2 жовтня 1967 р. ), та виступу українського радянського поета М. Тарновського ( 24 листопада 1963 р. ) про сприйняття творів Лесі Українки за кордоном.

Понад 50 світлин присвячені життю і творчості поетеси.

Звернувшись до архіву, ви матимете змогу замовити копії документів для використання їх в організації документальних виставок, творчих зустрічей, вечорів пам’яті, теле - і радіопередач; ілюстрування публікацій тощо.