TsDKFFA logo

Центральний державний кінофотофоноархів України
імені Г. С. Пшеничного

 Головна  |  Про архів  |  Контакти |  Вакансії  |  Анонси | Мапа сайту 

Українська культурна спадщина в архівних документах:колядки та щедрівки

PhotoНаціональна культура становить своєрідний символічний світ, створений етносом відповідно до його потреб, цінностей, ідеалів та способу життєдіяльності. Стрижнем існування держави є національне та культурне самоутвердження.

Народна обрядовість і фольклор є важливими складовими духовної культури й поряд із модернізаційними та глобалізаційними процесами в сучасній Україні залишаються сферою побутування багатовікового досвіду українського народу.

В умовах пошуку українським суспільством своєї національної ідентичності та етноконсолідуючих орієнтирів, звернення до скарбів народної творчості є одним із шляхів національного, суспільного, особистісного самопізнання.

Український рік починається зимовим обрядовим народно-календарним циклом. У традиційних святкових дійствах від Різдва до Водохреща головними є величальні обрядові співи: колядки, щедрівки, посівальні та водохресні пісні, що пройшли довгий період становлення і побутування, зберегли відбитки давніх поглядів праукраїнців, елементи давніх міфів та культів. Колядники й щедрівники стають немов би їхніми посланцями, від імені прадідів приносять звістку про Різдво та снують ту ниточку, якою пов’язаний у сьогоденні цілий український рід, і так поєднують минуле з майбутнім.

Колядування – це невичерпне джерело поезії й духовної краси, творче використання якого може ще довго збагачувати художню культуру українського народу. У фонотеці ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного зберігаються кількасот аудіозаписів цих фольклорних творів у виконанні професійних і аматорських колективів та окремих виконавців, як всесвітньовідомих співаків, таких як Національна хорова капела «Думка», Національний заслужений академічний народний хор України імені Г. Г. Верьовки, Муніципальний камерний хор «Хрещатик», Іван Козловський, Марія Стеф’юк, Ніна Матвієнко та звичайних сільських і міських мешканців із різних регіонів України, акапело і у музичному супроводі, автентичні варіанти і музичні обробки різних композиторів.

Пропонуємо увазі відвідувачів сайту невеликий перелік із цього цінного масиву фонодокументів, а також звукозаписи колядки «По всьому світу стала новина» у виконанні Івана Козловського у супроводі хору та оркестру народних інструментів 1965-1966 рр. запису та відомої української щедрівки «Щедрик» обробки Миколи Леонтовича у виконанні муніципального камерного хору «Київ» 2002 р. запису.«По всьому світу стала новина» у виконанні Івана Козловського у супроводі хору та оркестру народних інструментів
1965-1966 рр. записуВідома українська щедрівка «Щедрик» обробки Миколи Леонтовича у виконанні муніципального камерного хору «Київ»
2002 р. запису